Previous Next

Praca zdalna to marzenie wielu ludzi. Życie na onlajnie jest idealnym rozwiązaniem dla tych, które nie lubią być ograniczeni. Ani czasowo, ani pod względem miejsca, ani pod kątem zarobków. Praca przez Internet z dowolnego miejsca na świecie umożliwiła mi rozwijanie podróżniczej pasji. Postawiłam na coś, na czym się znam i pod kątem czego się kształciłam – tworzenie dobrych tekstów sprzedażowych, czyli copywriting. To wcale nie jest jednak jedyna rzecz, którą możecie robić online. Jaka praca w Internecie się opłaca? Możliwości jest wiele.

Gdzie szukać pracy przez Internet? Zarabianie w Internecie

Zarabiać czy dorabiać?

Wszystko jest kwestią priorytetów. Kiedy ja zaczynałam przygodę z pracą zdalną, na początku w ten sposób jedynie dorabiałam. Pierwsze kroki w pracy zdalnej stawiałam bodajże w 2013 roku. Wtedy jeszcze studiowałam i nie myślałam o pracy zdalnej jako o pracy docelowej. Dorabiałam na pisaniu drobnych tekstów, bo na etatową pracę jeszcze nie mogłam sobie pozwolić. Studiowałam w trybie dziennym.

Po studiach pracowałam na kilku różnych stanowiskach, dorywczo i na etacie. Pod koniec 2017 roku stwierdziłam jednak, że to kompletnie nie dla mnie. Zrobiłam więc wszystko, by móc pracować zdalnie. Dziś utrzymuję się tylko z pracy online, głównie jako copywriter. Założyłam swoją agencję reklamową i spełniam marzenia.

Pracując online można albo zarabiać, albo dorabiać do stałej pensji. Wszystko zależy od tego, ile macie czasu wolnego oraz na czym Wam zależy. Na pracę zdalną decydują się już nie tylko uczniowie czy studenci, ale też osoby z wieloletnim doświadczeniem. Internet szuka dziś specjalistów w wielu dziedzinach, a ludzie szukają wolności. Ja też szukałam, dlatego poszłam w pracę online.

Sprawdzona praca online. Co warto robić w sieci?

Wszystko zależy od tego, co potraficie. Możliwości jest sporo. Jeżeli lubicie pracę przy komputerze, dobrym pomysłem okazać się może:

  • dziennikarstwo
  • copywriting
  • social media ninja
  • administrowanie stron www

Przed laptopem poradzą sobie jednak nie tylko osoby z zacięciem do pisania. Dobrą pracę w Internecie zawsze znajdą:

  • graficy
  • informatycy
  • programiści
  • inni ludzie z branży IT

Celowo wymieniłam tutaj kilka specjalizacji. Fachowcy w tych dziedzinach są cały czas poszukiwani przez różne firmy, co można zauważyć w ogłoszeniach o pracę. Coraz częściej firmy decydują się zatrudniać tzw. wolnych strzelców, ponieważ mają dzięki nim wiele korzyści.

Praca online – nie tylko związana ze specjalizacją?

Praca w Internecie stała się czymś normalnym. Zupełnie tak samo, jak etat. Z tą różnicą, że dzięki pracy online można być wolnym. Samemu można ustalać miejsce i czas pracy, a także wypracowywać swoje zarobki. W Internecie cały czas jest miejsce dla nowych osób, które chcą pracować online. Aby zarabiać i jednocześnie robić coś, co się lubi, można dla przykładu:

1. Utworzyć kanał na YouTube i promować go.

2. Sprzedawać własne produkty (np. e-booki czy inne przedmioty na platformach sprzedażowych typu Allegro, eBay, Amazon).

3. Wypełniać ankiety w specjalnych serwisach.

4. Udzielać korepetycji online (np. uczyć kogoś języka obcego).

5. Promować jakąś markę / usługi / produkty (tzw. marketing afiliacyjny).

6. Zarabiać w mediach społecznościowych (jeżeli jest się rozpoznawalnym, można dorobić np. na reklamie produktów w social mediach).

7. Dorabiać na pracy chałupniczej (np. proste prace krawieckie).

8. Inwestować online.

9. Tworzyć i sprzedawać rękodzieło.

10. Zarabiać na kryptowalutach.

Uwaga!

Część z tych propozycji wiąże się z inwestycjami. Jeżeli chcecie mieć fajnie prosperujący kanał na YouTube, zawsze warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt. Dzisiaj content jest prawie tak samo ważny, jak wizualny odbiór. Zanim zaczniecie sprzedawać swoje produkty, w nie również trzeba zainwestować. Aby uczyć zaś kogoś online, wypada być biegłym w dziedzinie.

Praca online – co się opłaca? Jak znaleźć pracę w Internecie?

Jak skutecznie szukać pracy zdalnej?

Zanim skupicie się na konkretnej propozycji, ustalcie sami ze sobą pewne fakty. Musicie odpowiedzieć na kilka pytań. Jaką pracę zdalną chcielibyście wykonywać najbardziej? Która specjalizacja dałaby Wam szczęście i spełnienie? Jakie są Wasze zainteresowania? W czym czujecie się profesjonalistami? Ile chcielibyście zarabiać? Jaka forma zatrudnienia będzie dla Was najlepsza? Wolicie pracować w Polsce? A może za granicą? Jeżeli uda Wam się odpowiedzieć na kilka tych pytań, lepiej nakreślicie w ten sposób obraz przyszłej pracy zdalnej.

Zależy Wam na pracy online? Nie widzicie już siebie na etacie? Powinniście więc zrobić kilka kroków, które pozwolą bez większej spiny ogarnąć jakieś stanowisko w sieci. Oto kilka porad.

1. Nie stresujcie się tym, że np. w danej chwili nie macie pracy. Skupcie się lepiej na tym, co zrobić, by uzyskać tą wymarzoną.

2. Bądźcie pozytywnie nastawieni! Dołując się tylko pogorszycie swoją sytuację.

3. Dokładnie wertujcie portale z ogłoszeniami o pracę. Dobry research w sieci to umiejętność, którą powinien nabyć każdy freelancer.

4. Nie wysyłajcie CV wszędzie, gdzie popadnie! Miejcie z tyłu głowy myśl, że praca zabiera każdemu spory kawał życia. Chyba lepiej więc robić coś fajnego, nie?

5. CV czy portfolio zawsze powinno być wysokiej jakości. Nie stawiajcie na sztywne formuły, a na coś ciekawego. Na coś innego. Nietuzinkowe CV ma dziś większą szansę przebicia niż coś, co nie rzuci się pracodawcy w oczy.

6. Zadbajcie o dobre zaprezentowanie się w sieci. Podstawą będzie umiejętnie prowadzone konto w social mediach (np. Instagram). Dobrym pomysłem jest też prowadzenie bloga. Dzięki obecności w sieci pracodawcy czy klienci będą wiedzieli, z kim mają do czynienia. Im bardziej się wyróżniacie, tym lepiej dla Was!

7. Rozwijajcie się! Inwestujcie w różne kursy online czy książki związane z Waszą przyszłą / obecną pracą zdalną. Chcecie sprzedawać coś w sieci? Nauczcie się więc, jak robić to skutecznie! Chcecie pisać dobre teksty sprzedażowe? Poczytajcie, jak się to robi! Uczcie się od tych, którzy już osiągnęli sukces w danej dziedzinie.

Czy pracodawcom opłaca się zatrudniać freelancerów?

No jasne, że tak! Coraz więcej firm stawia właśnie na freelancerów. Dlaczego? Bo wolny strzelec ma bardziej świeże spojrzenie niż ktoś siedzący w korporacji od lat. Freelancer staje się więc takim "czarnym koniem" w zespole, który rzuca nowe światło np. na jakiś projekt. Zatrudnienie kogoś zdalnie pozwala pracodawcom uzupełnić załogę, jednak bez konieczności otworzenia nowego etatu. Pracodawcy odpada zatem wiele kosztów. Dzięki temu może też zaproponować lepszą stawkę.

Pracodawcy współpracują z freelancerami lub jednoosobowymi działalnościami na elastycznych zasadach. Tutaj mamy nastawienie nie na wyrobienie godzin, a zrealizowanie wyznaczonego zadania. Pracodawca nie marnuje też swojego czasu. Przegląda portfolio różnych kandydatów, wybiera najlepsze i zleca pracę. Myk!

TOP 10 stron, na których można znaleźć pracę online

Na koniec wrzucam Wam 10 sprawdzonych polskich źródeł, gdzie możecie znaleźć wymarzoną pracę online. Powodzenia w poszukiwaniach, Kamraci!

1. OLX
2. Gumtree
3. Pracuj
4. Indeed
5. Linkedin
6. Useme
7. Jobs
8. Freelanceria
9. GoWork
10. Oferia