Previous Next

Instagram to takie magiczne miejsce Internetu, w którym można podzielić się swoimi zainteresowaniami, pasją, wiedzą i poradami. Portale społecznościowe skupiają się już jednak nie tylko na osobach prywatnych, ale wybiegają mocno w świat biznesu. Instagram umożliwia zatem dotarcie do wielu ludzi, którzy mogą stać się potencjalnymi klientami. Na Instagramie całą robotę nakręcają zdjęcia. Oczy ludzkie zapamiętują obrazki lepiej, niż słowa. I właśnie stąd bierze się cała magia Instagrama oraz jego przeogromny wpływ na społeczeństwo. Instagram może założyć każdy. Czy każdy potrafi jednak dobrze wykorzystać jego magię ? Oto 10 przydatnych porad, jak wyróżnić się na Instagramie.

W jaki sposób wyróżnić się na Instagramie i zacząć zarabiać?

Skąd się wzięła magia Instagrama?

Instagramem zaczęliśmy się interesować w połowie 2018 roku. Najpierw był dla nas wyłącznie miejscem do dzielenia się fotkami z podróży. Dopiero w 2019 roku odkryliśmy, że Instagram to świetne narzędzie biznesowe. Do dzisiaj naprawdę sporo się nauczyliśmy, a Instagram stał się nieodłączną częścią naszej "byledowylotowej" działalności internetowej. W bardzo krótkim czasie udało nam się zgromadzić dużą społeczność, z którą każdego dnia dzielimy się podróżniczymi tajemnicami. Postanowiliśmy, że dziś podzielimy się z Wami tajemnicami naszego internetowego mini-sukcesu.

Zacznijmy od tego, że większość ludzi jest wzrokowcami. Dotyczy to niemal każdej sfery życia, nie tylko internetowej. Widzimy fajny ciuch – mierzymy go. Widzimy smaczne danie w karcie – zamawiamy je. Widzimy reklamę w TV – testujemy reklamowany produkt. Instagram wykorzystał ten fakt i postawił na możliwość publikowania zdjęć, a także krótkich relacji (Insta Stories) mogących stanowić reklamę. Na Instagramie można zrobić reklamę niekiedy o niebo skuteczniejszą niż telewizja, radio czy inny portal społecznościowy. Zwłaszcza gdy o danym produkcie lub usłudze wypowiadają się wiarygodne osoby.

Instagram pozwala na bezpośrednią interakcję z odbiorcami. Możemy być na bieżąco z tym, co robi dana osoba i aktywnie uczestniczyć w jej życiu. Dzięki Instagramowi można być więc bardzo blisko np. ulubionej gwiazdy filmowej czy blogera. Chyba nie ma innego takiego miejsca w necie, które daje podobne możliwości. Nic więc dziwnego, że kont na Instagramie przybywa.

1. BIO – jak poprawnie ułożyć treść?

BIO jest to opis profilu na Instagramie. Po założeniu konta powinniście od razu zająć się tą sekcją. Użytkownicy, którzy będą bowiem odwiedzać Wasz profil, trafią najpierw właśnie tam. BIO mówi o tym, kim jesteście i co robicie na Instagramie. Wszystko powinno być tu starannie przemyślane. Jeżeli zadbacie o dobre BIO, potencjalni odbiorcy z całą pewnością przeskrolują Wasz profil i być może zostaną z Wami dłużej. Opis profilu powinien przyciągać ludzi. Najlepiej, by był przyjazny dla ludzkiego oka, a więc zawierał:

- kilka linii ze słowami kluczowymi,
- hashtagi (wystarczy jeden kluczowy),
- tematykę profilu na IG,
- dopasowane do tematyki emotikony,
- mail do kontaktu,
- link do bloga bądź strony internetowej.

2. Zdjęcie profilowe na Instagramie

Zdjęcie profilowe jest Waszą instagramową wizytówką. Właśnie ono będzie się wyświetlać w każdym miejscu, nie tylko na profilu – w Insta Stories, pisanych do ludzi wiadomościach czy komentarzach. Nie można więc wrzucać tu byle czego. Zdjęcie powinno być charakterystyczne i zgodne z przesłaniem profilu na IG. Klienci czy potencjalni odbiorcy nie zapamiętają Waszego selfie w lustrze. W ten sposób ciężko Wam będzie też przyciągnąć klienta. Zdjęcie powinno wyróżniać się na tle innych. Jeżeli nie Wasze twarze, to logo firmy. Zdjęcie świadczy o Was, więc dobrze wykorzystajcie ten fakt.

3. Konfiguracja konta na Instagramie – nick, podpis i prywatność

Jeżeli chcecie wykorzystać Instagram do celów biznesowych warto skonfigurować profil tak, by stał się perfekcyjny. To zupełnie tak, jak z rozmową kwalifikacyjną. Macie jedną szansę na to, by zrobić na kimś dobre wrażenie. Jeżeli zrobicie to umiejętnie, ktoś się Wami zachwyci i zostanie na dłużej. Dlatego bardzo ważna jest:

  • Nazwa profilu – jeżeli nie chcecie budować marki, wystarczy wpisać w to pole swoje imię. Nazwa profilu powinna być prosta do zapamiętania i wklepania w klawiaturę telefonu. Może to być pseudonim albo skrócona nazwa firmy. Ma być krótko, zwięźle i na temat.

  • Nazwa użytkownika – tutaj powinniście wpisać swoje imię i nazwisko (osoby niepragnące budować marki) bądź pełną nazwę Waszej firmy. Dzięki temu prościej będzie odnaleźć konto w instagramowej wyszukiwarce.

Bardzo ważna jest czcionka!

Starajcie się pisać tradycyjną czcionką instagramową, a nie np. ukośną z ozdobnikami. Ciężko otworzyć ją  na niektórych smartfonach. Niestandardowe czcionki są niezbyt czytelne i zniechęcające. Warto będzie też dodać emotikonę do nazwy, jednak trzeba zrobić to umiejętnie. Jeżeli przesadzicie z ikonami w nazwie profilu możecie na tym więcej stracić, niż zyskać. Trzeba też zdecydować, jakiego rodzaju ma to być konto na Instagramie. Może być ono:

  • Prywatne – tylko zaakceptowani znajomi zobaczą udostępniane przez Was treści.

  • Publiczne – posty dotrą do wszystkich, bez konieczności wcześniejszego akceptowania do grona obserwujących.

Konto publiczne będzie lepsze, jeżeli chcecie wybić się na Instagramie. Tylko w ten sposób możecie skutecznie dotrzeć do wszystkich posiadaczy Instagrama, jednocześnie zwiększając swoje zasięgi.

4. Dobry plan marketingowy

Przemyślcie, co tak naprawdę chcecie pokazywać ludziom na Instagramie. Każdy powinien wnosić jakąś wartość, być wiarygodnym i ofiarować coś innego. Jeżeli chcecie zaistnieć na Instagramie, musicie się wyróżniać! Owszem, można inspirować się innymi kontami. Musicie się jednak czymś odróżnić na ich tle, bo inaczej nikt nie zwróci na Was uwagi. Budowanie społeczności zajmuje sporo czasu podobnie, jak praca nad contentem. W celu obrania planu idealnego warto będzie:

- regularnie pytać o to, jakie treści lubią oglądać odbiorcy,
- jak najczęściej pytać o opinie,
- skupić się na swojej pasji i w jej temacie poprowadzić konto.

Uprawiacie jakiś sport? Podróżujecie? Robicie zdjęcia? Śpiewacie? Pokierujcie swoim kontem właśnie w tę stronę! Pokażcie, że jesteście dumni ze swojej pasji. Pokazujcie ją też od kulis, nawet gdy jest gorzej. Nie samymi sukcesami człowiek żyje. Bądźcie ludźmi, a nie sztucznymi tworami. Pochwalcie się sukcesami, przemyśleniami i wskazówkami, ale też błędami, upadkami i trudnościami. Dzięki temu będziecie unikalni, wiarygodni i być może z czasem rozpoznawalni. Starajcie się być autentyczni i niezbyt nachalni. Bo nachalność gubi.

Aby sprawdzać, czy plan idzie w dobrą stronę, trzeba wielu prób. Często popełnicie po drodze sporo błędów. Nie przejmujcie się tym! Należy wyciągać z nich wnioski i eliminować po to, by content stawał się jeszcze bardziej wartościowy. W celu sprawdzenia, czy zaangażowanie odpowiednio się zwiększa, warto śledzić statystyki pod postami. Jakieś zdjęcie ma wyjątkowo mało odzewu? Nie wstawiajcie więc takich na profil.

Bardzo ważne jest regularne udostępnianie treści, jednak bez przesadyzmu. Musicie nasycić ludzi Waszą obecnością, nowymi obrazami i przemyśleniami, jednak nie dodawajcie ich np. po kilka dziennie. W zupełności wystarczą dwa bądź trzy zdjęcia w tygodniu. Możecie też udostępniać nowy post codziennie, byle każdy różnił się od poprzedniego i stawał kolejnym, spójnym puzzlem instagramowej układanki.

5. Magia zdjęć na Instagramie

Zdjęcia są bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym elementem Instagrama. Jeżeli chcecie wyróżnić Wasze konto, zdjęcia muszą być perfekcyjne. Powinniście potraktować je nieco, jak prywatną wystawę sklepową. Ładna wystawa przyciąga dużo klientów. Tworzenie galerii wymaga sporo czasu i wielu godzin przemyśleń. Nie każdy ma bowiem zmysł estetyczny, by kreować spójne obrazy. Do tego potrzeba będzie:

  • Kupić dobry aparat – nie ma sensu robić zdjęć słabej jakości, bo one na Instagramie nie przejdą. Nikt nie chce dziś oglądać brzydkich i niezbyt wyraźnych foteczek. Brutalne, ale szczere.

  • Unikać tych samych gotowych filtrów – używanie ich to najgorsze, co można robić. Nie każde zdjęcie robione jest w takim samym świetle, warunkach, porze dnia czy roku. Nie każde zdjęcie robione jest w ten sam sposób i tym samym urządzeniem. Dlatego każde, dosłownie każde zdjęcie powinno się obrabiać z osobna. Nie ma wyjścia, musicie nauczyć obrabiać się zdjęcia samodzielnie.

Jak się wybić na Instagramie i zacząć zarabiać?

6. #hashtagi, oznaczanie i lokalizacja

Nie da się działać na Instagramie nie używając hashtagów. Podobnie, jak słowa kluczowe (SEO) w copywritingu, hashtagi są słowami kluczowymi na Instagramie. Bez hashtagów nie ma mowy, że dotrzecie swoimi zdjęciami do dużej grupy ludzi. Hashtagi pozwalają na wyszukiwanie konkretnych treści, przez co duża szansa, że klienci trafią akurat na Wasz profil.

Starajcie się używać słów, które będą powiązane z Waszą branżą. Hashtagi powinny związane być też ze wstawionymi zdjęciami oraz związanymi z nimi emocjami. Oprócz tego warto wpisywać między hashtagi te, które są aktualnie popularne. Tworząc hashtag, wyświetli się obok liczba – właśnie tyle razy wybrany hashtag użyto na Instagramie. Wybierajcie te popularne nie zapominając, by zawsze dopasowane były do zdjęcia i przesłania profilu.

Starajcie się używać lokalizacji i oznaczajcie na zdjęciach np. wybrane marki powiązane ze zdjęciem. Wpisy posiadające lokalizację cieszą się lepszym zaangażowaniem, niż posty bez lokalizacji. Fajna restauracja, spodnie znanej firmy, ciekawe miejsce za granicą? Tagujcie! Dzięki temu Wasze konto zyska na popularności.

7. Interakcja z odbiorcami na Instagramie

Nie może być tak, że skupicie się tylko i wyłącznie na sobie. Wypada, żebyście i Wy obserwowali wartościowe dla Was konta, a także utrzymywali z odbiorcami stały kontakt. Warto będzie od czasu do czasu:

- wejść na konto obserwatora,
- zostawić like pod zdjęciem,
- napisać miły komentarz pod najnowszym zdjęciem obserwatora.

Na Instagramie trzeba być proaktywnym. Warto śledzić profile innych, komentować zdjęcia, odpowiadać na komentarze i udostępniać na profilu np. zdjęcia obserwujących Was osób. Im bardziej będziecie aktywni, tym bardziej popularne stanie się Wasze konto.

Więcej aktywnych Was = większa publika!

Świetnym sposobem na interakcję jest organizowanie konkursów. Wówczas możecie zareklamować się na wielu innych kontach, co wpłynie na powiększenie się liczby followersów. W interakcję warto wchodzić w tzw. złotych godzinach. Właśnie w tym czasie warto dodawać również zdjęcia na profil. Obserwatorzy najbardziej aktywni są w weekendy, zwłaszcza po godzinie 18:00. Właśnie wtedy staramy się publikować najbardziej wartościowe treści.

8. Projektowanie wizualnego stylu postów

Nie tylko styl i zdjęcia na profilu powinny być doskonale przemyślane. Bardzo ważne są bowiem udostępniane treści i sposób, w jaki je przekazujecie. Tutaj również trzeba wypracować swój własny styl, którego nie będzie miał nikt inny. W postach pod każdym zdjęciem powinniście zamieścić:

  • Emotikony – taki tekst lepiej się czyta pod warunkiem, że ikon nie ma zbyt wiele.

  • Hashtagi – koniecznie oddzielone od pozostałej treści postu, umieszczone np. na samym dole treści.

  • Spacje – tekst podzielony na kilka akapitów będzie się czytać o niebo wygodniej, niż jednolitą papkę ze słów.

  • Pytania – one zapewnią odzew ze strony odbiorców, co automatycznie polepszy statystyki konta.

9. Podglądanie na Instagramie to żaden wstyd!

Na Instagramie trzeba być sobą. Warto jednak stale obserwować najbardziej inspirujące Was osoby i wypatrywać stosowane przez nie chwyty. Możecie analizować wówczas na bieżąco:

- co się u nich sprawdza,
- jakie rozwiązania stosują,
- w jaki sposób kreują swoją markę.

Inspirując się innymi można znacznie poprawić statystyki na swoim koncie. Spróbujcie zastosować u siebie jedną z taktyk, którą kieruje się dana marka / profil influencera. Może to będzie dobry trop do zbudowania Waszej marki? Warto także zaobserwować osoby, które profesjonalnie zajmują się budowaniem kont na Instagramie. Dzięki nim nauczycie się, jak poprawnie operować Instagramem. I to zupełnie za friko!

10. Insta Stories – czy warto o nie zadbać?

Dziś Insta Stories to nieodłączny element prowadzenia Instagrama. Dzięki krótkim 15-sto sekundowym historyjkom można być na bieżąco z życiem większości influencerów. Insta Stories pozwala na bezpośredni kontakt z widzem poprzez dzielenie się przemyśleniami, pokazywanie działań od kulis czy linkowanie ciekawych treści.

Możliwość wstawienia linka odsyłającego pojawi się, gdy konto przekroczy 10 000 Obserwatorów!

Insta Stories pozwalają zbliżyć się do ludzi. To możliwość pokazania się od tej bardziej intymnej strony, niż pokazujemy na zdjęciach. Dlatego bardzo ważne jest, by wstawiać je możliwie każdego dnia.

Bardzo ważne jest zapisywanie Insta Stories w wyróżnionych na profilu. Obecni followersi chętnie do nich wracają, a nowi mogą w ten sposób poznać Waszą historię. Dobrze zadbać o zdjęcia główne wyróżnionych relacji po to, by Insta Stories były spójne z całym profilem. Istnieją narzędzia, które umożliwiają tworzenie tła pod zdjęcie główne każdej zapisanej relacji. Ważne, by tło było możliwie estetyczne, związane z tematem i czytelne.

Czy na Instagramie można zarobić?

Wiele osób zastanawia się, po co zabiegać o followersów na Instagramie. Aby zacząć zarabiać! Rozwinięte konto z aktywnymi obserwatorami to szansa na promowanie produktów bądź usług, a także zarabianie za każde wrzucone zdjęcie. Marki szukają wiarygodnych influencerów, którzy w charakterystyczny dla siebie sposób zachęcą potencjalnych klientów. Istnieją też różne platformy dla influencerów, które umożliwiają podjęcie współpracy barterowej bądź innej formy (np. wycenionej na podstawie zasięgów konta). Skoro zaczęliśmy zarabiać na Instagramie i otwarcie o tym opowiadamy, to chyba jednak można mieć z tego realny hajs.

Zdajemy sobie sprawę, że stworzenie szałowego profilu na Instagramie to trudne zadanie. Aby konto się rozwinęło, trzeba poświęcić mu sporo pracy i każdego dnia być aktywnym. Kupowanie lajków czy fałszywych obserwujących nie pomoże w rozwoju konta. Marki posiadają narzędzia pozwalające zweryfikować wiarygodność kont na Instagramie. Do zbudowania silnej pozycji potrzeba własnej strategii. Najważniejsze jednak być oryginalnym i wyróżniać się na tle innych. Tylko w ten sposób można zbudować w necie coś fajnego, co z czasem zacznie samo na siebie zarabiać.