Previous Next

Bycie freelancerem to marzenie wielu ludzi. Życie na freelansie jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które nie lubią być ograniczone. Ani czasowo, ani pod względem miejsca, ani pod kątem zarobków. Praca przez Internet, z dowolnego miejsca na świecie, umożliwiła mi rozwijanie podróżniczej pasji. Postawiłam na coś, na czym się znam i pod kątem czego się kształciłam – tworzenie dobrych tekstów sprzedażowych, czyli copywriting. Jednak, to wcale nie jest jedyna rzecz, którą możecie robić online. Jaka praca w Internecie się opłaca? Możliwości jest wiele.

Gdzie szukać pracy przez Internet?

Zarabiać czy dorabiać?

Wszystko jest kwestią priorytetów. Kiedy ja zaczynałam swoją przygodę z pracą zdalną, na początku w ten sposób jedynie dorabiałam. Pierwsze kroki w pracy zdalnej stawiałam w bodajże 2013 roku. Wtedy jeszcze studiowałam i nie myślałam o pracy zdalnej, jako o pracy docelowej. Dorabiałam na pisaniu drobnych tekstów, bo na etatową pracę jeszcze nie mogłam sobie pozwolić (studiowałam w trybie dziennym).

Po studiach pracowałam na kilku różnych stanowiskach, dorywczo i na etacie. Pod koniec 2017 roku stwierdziłam jednak, że to kompletnie nie dla mnie. Zrobiłam więc wszystko, by móc pracować zdalnie. Dziś mija już dwa i pół roku, odkąd utrzymuję się tylko z pracy online, jako copywriter. Więcej o moich początkach z freelancem przeczytacie tutaj.

Pracując online można albo zarabiać, albo dorabiać do stałej pensji. Wszystko zależy od tego, ile macie czasu wolnego oraz na czym Wam zależy. Na pracę zdalną decydują się już nie tylko uczniowie czy studenci, ale też osoby z wieloletnim doświadczeniem. Internet szuka dziś specjalistów w wielu dziedzinach, a ludzie szukają wolności. Ja też szukałam, dlatego poszłam w pracę online.

Sprawdzona praca online. Co warto robić w sieci?

Wszystko zależy od tego, co potraficie robić. Możliwości jest sporo. Jeżeli lubicie pracę przy komputerze, dobrym pomysłem okazać się może:

  • dziennikarstwo
  • copywriting (tu zaznaczę, że dziennikarstwo jest zupełnie czym innym, jak copywriting!)
  • social media ninja
  • administrowanie stron www

Przed laptopem poradzą sobie jednak nie tylko osoby z zacięciem do pisania. Dobrą pracę w Internecie zawsze znajdą:

  • graficy
  • informatycy
  • programiści
  • inni ludzie z branży IT

Celowo wymieniłam tutaj kilka specjalizacji, które mają wzięcie w Internecie. Fachowcy w tych dziedzinach są cały czas poszukiwani przez różne firmy, co można zauważyć w ogłoszeniach o pracę. Coraz częściej firmy decydują się zatrudniać tzw. "wolnych strzelców", ponieważ mają dzięki nim wiele korzyści. O tym opowiem później.

Praca online – nie tylko związana ze specjalizacją?

Praca w Internecie stała się czymś normalnym. Zupełnie tak samo, jak słynny etat. Z tą różnicą, że dzięki pracy online można być wolnym. Samemu można ustalać miejsce i czas pracy, a także wypracowywać swoje zarobki. Rzecz jasna, cały czas poruszam temat życia na freelansie i pracy na własną rękę. Poszukiwania zleceń, pozyskiwania klientów, zarabiania na swoje nazwisko w sieci.

W Internecie cały czas jest miejsce dla nowych osób, które chcą pracować online. Aby zarabiać i jednocześnie robić coś, co się lubi, można dla przykładu:

1. Utworzyć kanał na YouTube i promować go.

2. Sprzedawać własne produkty (jak np. e-booki czy inne przedmioty na platformach sprzedażowych typu Allegro, eBay, Amazon).

3. Wypełniać ankiety w specjalnych serwisach.

4. Udzielać korepetycji online (np. uczyć kogoś języka obcego).

5. Promować jakąś markę / usługi / produkty (tzw. marketing afiliacyjny).

6. Zarabiać w mediach społecznościowych (jeżeli jest się dobrym i rozpoznawalnym Twórcą, można dorobić np. na reklamie produktów na Facebooku czy Instagramie).

7. Dorabiać na pracy chałupniczej (np. proste prace krawieckie).

8. Inwestować online.

9. Tworzyć i sprzedawać rękodzieło.

10. Zarabiać na kryptowalutach.

Uwaga!

Część z tych propozycji wiąże się z inwestycjami. Jeżeli chcecie mieć fajnie prosperujący kanał na YouTube, zawsze warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt. Dzisiaj content jest niestety prawie tak samo ważny, jak wizualny odbiór. Tak samo, zanim zaczniecie sprzedawać swoje produkty, należy w nie zainwestować. Z kolei, aby uczyć kogoś online, wypada być biegłym w temacie.

Praca online – co się opłaca?

Jak skutecznie szukać pracy zdalnej?

Zanim skupicie się na konkretnej propozycji, ustalcie sami ze sobą pewne fakty. Musicie odpowiedzieć na kilka pytań. Jaką pracę zdalną chcielibyście wykonywać najbardziej? Która specjalizacja dałaby Wam szczęście i spełnienie? Jakie są Wasze zainteresowania? W czym czujecie się profesjonalistami? Ile chcielibyście zarabiać? Jaka forma zatrudnienia będzie dla Was najlepsza? Wolicie pracować w Polsce? A może za granicą też? Jeżeli uda Wam się odpowiedzieć na kilka tych pytań, lepiej nakreślicie w ten sposób obraz przyszłej pracy zdalnej.

Zależy Wam na pracy online? Nie widzicie już siebie na etacie? Powinniście więc zrobić kilka kroków, które pozwolą Wam bez większej spiny ogarnąć jakieś stanowisko w sieci. Oto kilka moich porad.

1. Nie stresujcie się tym, że np. w danej chwili nie macie pracy. Skupcie się lepiej na tym co zrobić, by uzyskać tą wymarzoną.

2. Bądźcie pozytywnie nastawieni! Dołując się, tylko pogorszycie swoją sytuację.

3. Dokładnie wertujcie portale z ogłoszeniami o pracę. Dobry research w sieci to umiejętność, którą powinien nabyć każdy freelancer. Nie tylko copywriter!

4. Nie wysyłajcie CV wszędzie, gdzie popadnie! Miejcie z tyłu głowy myśl, że praca zabiera każdemu spory kawał życia. Chyba lepiej więc robić coś fajnego, no nie?

5. CV czy portfolio zawsze powinno być wysokiej jakości. Nie stawiajcie na sztywne formuły, a na coś ciekawego. Na coś innego. Nietuzinkowe CV ma dziś większą szansę przebicia niż coś, co nie rzuci się pracodawcy w oczy.

6. Zadbajcie o dobre zaprezentowanie się w sieci. Według mnie, podstawą będzie umiejętnie prowadzone konto w social mediach (np. Instagram). Dobrym pomysłem jest też prowadzenie bloga. Dzięki obecności w sieci pracodawcy czy klienci będą wiedzieli, z kim mają do czynienia. Im bardziej się wyróżniacie, tym lepiej dla Was!

7. Rozwijajcie się! Inwestujcie w różne kursy online czy książki, związane z Waszą przyszłą / obecną pracą zdalną. Chcecie sprzedawać coś w sieci? Nauczcie się więc, jak robić to skutecznie! Chcecie pisać dobre teksty sprzedażowe? Poczytajcie, jak się to robi! Uczcie się od tych, którzy już osiągnęli sukces w danej dziedzinie.

Czy pracodawcom opłaca się zatrudniać freelancerów?

No jasne, że tak! Coraz więcej firm stawia właśnie na freelancerów. Dlaczego? Bo wolny strzelec ma bardziej świeże spojrzenie, niż ktoś siedzący w firmie od lat. Freelancer staje się więc takim "czarnym koniem" w zespole, który rzuca nowe światło na np. jakiś projekt. Zatrudnienie kogoś zdalnie pozwala pracodawcom uzupełnić załogę, jednak bez konieczności otworzenia nowego etatu. A więc, pracodawcy odpada wiele kosztów. Dzięki temu, może Wam też zaproponować lepszą stawkę.

Pracodawcy współpracują z freelancerami na elastycznych zasadach. Tutaj mamy nastawienie nie na wyrobienie godzin, a zrealizowanie wyznaczonego zadania. W dodatku, pracodawca nie marnuje czasu. Przegląda np. portfolio różnych kandydatów, wybiera najlepsze i zleca pracę. Myk!

TOP 10 stron, na których można znaleźć pracę online

Na koniec wrzucam Wam tu dziesięć sprawdzonych polskich źródeł, gdzie możecie znaleźć wymarzoną pracę online. Powodzenia w poszukiwaniach!

1. OLX
2. Gumtree
3. Pracuj
4. Indeed
5. Linkedin
6. Useme
7. Jobs
8. Freelanceria
9. GoWork
10. Oferia