Previous Next

Większość ludzi kojarzy pracę zdalną z zupełnym luzem i brakiem zmartwień. W rzeczywistości jednak na onlajnie również czasami brak jakiejkolwiek motywacji do działania. Doskonale wiem o tym, jak fatalnie brak motywacji wpływa na samopoczucie. W jaki sposób zmotywować się do pracy? Co robić, by pracować efektywniej? Jak znaleźć w sobie siłę, by pracować? Oto przydatnych 8 sposobów na to, jak zmotywować się do pracy. Niezależnie od tego, czym się zajmujecie w życiu.

Motywacja do pracy – skąd ją czerpać? Sposoby na motywację w pracy

1. Dobry plan

To podstawa w życiu każdego pracującego człowieka, zwłaszcza pracującego zdalnie. Jeżeli dobrze wiecie, że w danym dniu macie kupę rzeczy do ogarnięcia, nie róbcie ich na raz. Nie dość, że się pogubicie, to z całą pewnością zrealizujecie zadania nieefektywnie. Zanim zabierzecie się do pracy, rozplanujecie sobie po kolei to, co dzisiaj musicie zrobić. Zalecam stosowanie metody:

Na początku trudniejsze ---> Na końcu luźniejsze

2. Miłe rozpoczęcie dnia

Nie chodzi o to, by wstawać przed wschodem słońca – choć pewnie słyszeliście, że ludzie sukcesu wstają wcześnie rano. Ja do porannych ptaszków nie należę, a jednak też osiągam sukcesy. Kluczem jest ustalenie swojego własnego rytmu dnia. Nie ma sensu wstawać o 6:00, jeżeli później będziecie chodzić zaspani przez cały dzień. To nie wpłynie na efektywną pracę. Aby osiągać sukcesy i mieć motywację do pracy, trzeba się wysypiać. Proste.

Warto rozpocząć dzień od rytuałów. Możecie robić coś, co pozwoli Wam miło zacząć dzień. Coś, co Was zmotywuje i pozytywnie nastroi na dalszą część dnia. Niech będzie to aromatyczna kawa, zdrowe śniadanie, jeden rozdział książki, 15 minut medytacji albo spacer z psem. Dobrze rozpoczynając dzień, motywacja będzie znacznie większa. Niby banalne, ale wiele osób o tym zapomina.

3. Mówienie na głos – wizualizacja celu

"No nie, znowu ta cholerna praca." Jak często słyszycie to od samych siebie? W tym punkcie zwracam się głównie do tych, którzy przeszli na swój własny biznes.

Jesteście dla siebie szefami i nie macie siły, by zrobić jakieś zadanie? Czasami trzeba odpocząć i zresetować mózg, to zrozumiałe. Co, gdy jednak odpoczywaliście cały tydzień i dalej brak Wam motywacji do pracy? Zacznijcie mówić na głos o celach! Wizualizacja celu jest bardzo ważna, by osiągnąć sukces i być stale motywowanym do stawiania kolejnych kroków. Nie bójcie się mówić o swoich marzeniach, celach i pragnieniach.

Joseph Goebbels powiedział kiedyś, że "kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą". A gdyby tak powtarzać na głos o swoich celach, też po tysiąc razy? Nie pomyśleliście nigdy o tym, że wizualizacja celu również może stać się wówczas prawdą? Kodujcie w głowie pewne informacje dotyczące celu. Przekonacie się, że organizm sam podświadomie będzie Was motywował do działania.

4. Unikanie rozpraszaczy

Żeby mieć większą motywację do pracy trzeba pozbyć się wszystkich rozpraszaczy. Jeżeli coś szczególnie Was dekoncentruje, wystarczy odłożyć to na bok. Albo zostawić w innym pomieszczeniu, o ile jest taka możliwość. Szerzej omówiłam to w poście o home office. Tam poruszam kwestię zachowania work life balance.

5. Przerwy od pracy (a najlepiej kilka przerw)

Jeżeli pracujecie przed komputerem, przerwy są wręcz wskazane – dla zdrowia zarówno oczu, jak i kręgosłupa. Nie możecie pozwolić na to, by praca ciągnęła się przez kilka lub kilkanaście godzin bez odrywania się od monitora. W ten sposób szybko się wypalicie i stracicie motywację do pracy. Bo z tyłu głowy będzie świadomość, że "znowu będę tu gnić kilka godzin!".

Wystarczy 15-20 minut przerwy na rozciągnięcie się, oderwanie myśli. Możecie wyznaczyć sobie czas na odpoczynek, np. odchodzenie od komputera co godzinę. To doda motywacji, by wykorzystać w pełni każdą godzinę pracy – bo przecież za godzinę i tak zrobicie sobie przerwę, nie? Z całą pewnością podziała to lepiej niż siedzenie ciągiem 5-6 godzin przed ekranem monitora bez chwili relaksu.

Jak skutecznie zmotywować się do pracy? Sposoby na motywację do pracy

6. Pomoc!

Jeżeli nie radzicie sobie z jakimś zadaniem, może warto zaczerpnąć pomocy od kogoś, kto zna się na tym lepiej? Przecież nie wiedzieć to żaden wstyd i hańba, serio! Nie każdy musi być Alfą i Omegą. Kto pyta, ten zawsze będzie bogatszy. Pytanie o radę wcale nie oznacza, że jesteście niedouczeni czy głupi. Wręcz przeciwnie. Pytanie innych ludzi pozwoli na zainspirowanie się, wymianę doświadczeń albo wzajemną motywację.

7. Walka z prokrastynacją

Prokrastynacja to wieczne odkładanie czegoś na później i uciekanie od podejmowania decyzji. Jeżeli nie chcecie skonfrontować się z trudną sytuacją, nie będziecie mieć motywacji do dalszej pracy. Prokrastynacja jest tylko pozornie łatwiejszym wyjściem. Bo problem sam się przecież nie rozwiąże, prawda? Nie ma co czekać na magiczne pojawienie się motywacji do pracy. Nie ma co przekładać na "kiedyś". Co więc zrobić? Zastosować poniższy schemat ZUPPAS, który utworzyłam:

Zmiana nawyków
Uschematyzowanie planu działania
Przejęcie odpowiedzialności
Podejmowanie kolejnych kroków
Afirmacje na każdym kroku
Sukces

Tylko w taki sposób skutecznie można zwalczyć prokrastynację.

8. Pozytywne myślenie

Ostatnim punktem jest pozytywne myślenie. To jeden z najtrudniejszych sposobów na motywację, ale warto go wypracować. W głowach wielu ludzi często pojawiają się negatywne myśli z serii "a co".

"A co, jeżeli to się nie uda?"
"A co, jeżeli stracę pracę?"
"A co, jeżeli tego nie sprzedam?"
"A co, jeżeli to nie będzie idealne?"

Po co te wątpliwości? Należy zabijać je na samym początku, zanim zaczną się rozwijać. Jeżeli wątpliwości głęboko zakorzenią się w umyśle, będą rosnąć jeszcze głębiej. To częsta przyczyna rezygnacji i utraty motywacji.

Zastępujcie negatywne myśli pozytywnymi. Monitorowanie i kontrolowanie własnych myśli jest trudne, ale jak najbardziej wykonalne. Przecież każdy z nas powinien być sam dla siebie najlepszą motywacją. Po co zakładać, że coś jest trudne i monotonne? Nie lepiej pomyśleć, że to kolejny szczebel do sukcesu? Albo, że z dnia na dzień wykonujemy to lepiej i możemy osiągnąć więcej? Pozytywne myślenie przyciąga pozytywne zdarzenia. Nie zapominajcie o tym, Kamraci!