Previous Next

To już ponad pół roku, odkąd uczę się języka indonezyjskiego. Do nauki zmotywowała mnie chęć przeprowadzki do Indonezji, gdzie finalnie mamy zamiar się przenieść w niedalekiej przyszłości. Nie wyobrażam sobie mieszkać w państwie, którego języka totalnie nie ogarniam. Niektórym wydaje się, że język indonezyjski to jakaś czarna magia. W rzeczywistości wcale nie jest taki trudny. Pod warunkiem, że mocno się człowiek do niego przyłoży i ma niezłą... wyobraźnię. Dziś postaram się Wam wyjaśnić, dlaczego indonezyjski jest tak przyjemnym do nauki językiem.

Indonezyjski – czy to trudny język?

Składanie zdań w języku indonezyjskim

Większość z nas kojarzy naukę języków z trudną do zapamiętania koniugacją lub deklinacją. Wyobraźcie sobie, że w języku indonezyjskim kompletnie czegoś takiego nie ma! Odmiana przez czasy, przypadki, liczby bądź tryby właściwie nie istnieje. Żeby poprawnie mówić po indonezyjsku, wystarczy więc nauczyć się podstawowych słówek. A później zacząć sklejać je w całe zdania. Podstawą w mówieniu o przeszłości lub przyszłości jest nauczenie się dwóch wyrazów:

Wczoraj – Kemarin
Jutro – Besok

Jeżeli ogarniecie sobie te dwa słówka, będziecie mogli łatwo powiedzieć zdanie w czasie przeszłym bądź przyszłym. Należy jednak pamiętać, aby stawiać słowo kemarin / besok na końcu tworzonego zdania, np. Apakah kamu lowong besok? (Czy jesteś wolny jutro?).

Indonezyjski kontra zaimki dzierżawcze

Niektórzy zastanawiają się, w jaki sposób powiedzieć, że coś należy do kogoś. W języku indonezyjskim nie istnieją zaimki dzierżawcze. Używa się wyłącznie zaimków osobowych, czyli: ja, ona, oni i tak dalej. Aby powiedzieć Indonezyjczykowi, że coś jest Wasze, wystarczy do danego rzeczownika dodać zaimek osobowy.

Mój długopis – Pena saya
Twój dom – Rumah kamu
Moja sukienka – Gaun saya

To ważne, by zaimek osobowy zawsze stawiać na końcu. Jeżeli bowiem przypadkowo zamienicie kolejność ktoś może zrozumieć, że np. Saya pena (Jestem długopisem).

Tworzenie liczby mnogiej po indonezyjsku

Aby stworzyć liczbę mnogą w języku indonezyjskim, wystarczy powtórzyć dany rzeczownik – tzn. go zdublować. Ewentualnie, zawsze można do rzeczownika dodać odpowiednią cyfrę bądź liczbę. Jednak, z reguły Indonezyjczycy liczbę mnogą przedstawiają jako podwojenie rzeczownika właśnie.

Uczniowie – murid-murid
Trzej uczniowie – tiga murid
Przyjaciele – kawan-kawan
Pięciu przyjaciół – lima kawan

Jak szybko nauczyć się języka indonezyjskiego?

Trzy najlepsze metody nauki języka indonezyjskiego

W Polsce nie ma zbyt wielu szkół językowych, które zajmują się nauką indonezyjskiego. A już na pewno nie w moim mieście. Postanowiłam więc, że nauczę się go samodzielnie. W jaki sposób przyswajam wiedzę? Mam kilka sprawdzonych metod.

1. Aplikacje na telefon

Korzystałam z nich na samym początku nauki indonezyjskiego. Stwierdziłam jednak później, że lepszym sposobem są własnoręcznie pisane fiszki. Jeżeli ktoś z Was chciałby skorzystać z darmowych apek w telefonie, podrzucam kilka fajnych. Można z nimi ogarnąć podstawowe słownictwo w języku indonezyjskim:

  • FunEasyLearn
  • Drops
  • Nauka indonezyjskiego ATi Studios
2. Filmy na YouTube

Dla mnie to jedna z najlepszych opcji, jeżeli chcecie nauczyć się poprawnie wysławiać. Jak już wspominałam w tym wpisie, bardzo ważne jest wymawianie litery "r". Kiedy rozmawiam ze znajomymi z Indonezji albo nagrywamy sobie wiadomości na WhatsAppie, zawsze zwracają mi na to uwagę. W ich języku to podstawa. W ogóle warto mieć kogoś znajomego, z kim możecie wymieniać regularnie wiadomości po indonezyjsku. To dobry sposób na opanowanie pisma.

Wracając do filmików uważam, że jest to bardzo przydatna metoda. Odpowiedni kanał na YT może dostarczyć wiele cennej wiedzy na temat danego języka. Na kanale, z którego ja korzystam najwięcej, nauka odbywa się np. poprzez pokazywanie zdjęć / filmików i podpisywanie ich słówkami – w języku angielskim oraz w języku indonezyjskim. Są tam:

  • nagrania tematyczne (np. rodzina / jedzenie / podróże)
  • sposoby na lepsze mówienie po indonezyjsku
  • najważniejsze słówka, które trzeba znać
  • często popełniane błędy
  • przykładowe dialogi

I wiele innych. Kanał nazywa się Learn Indonesian with IndonesianPod101.com i działa na YouTube od kilku lat. Regularnie dodawane są nowe filmy. Zostawiam link. Może komuś się przyda.

3. Fiszki

To zdecydowanie moja ulubiona metoda na naukę indonezyjskiego. W trakcie odsłuchiwania filmów albo korzystania z aplikacji na telefonie wypisuję sobie na fiszkach (małych karteczkach) wszystkie nieznane mi słówka. Następnie, na odwrocie piszę polskie tłumaczenie. Kilka razy w miesiącu powtarzam w ten sposób cały, przyswojony już materiał. Dzięki temu nie zapominam o języku i mogę uczyć się kolejnych zwrotów. Właśnie tak powiększam wiedzę, z miesiąca na miesiąc wzbogacając indonezyjskie słownictwo.

Moją metodą na skuteczne zapamiętywane słówek jest zabawa w... skojarzenia. Często więc kojarzę dane słówka z jakąś osobą / sytuacją / śmieszną rzeczą. Uwierzcie, to naprawdę działa!

Słówka indonezyjskie, które szybko zapamiętacie

Nie będę ukrywać. Niektóre słowa w języku indonezyjskim są totalnie nie do ogarnięcia. Ciężko je skojarzyć z czymkolwiek i trzeba mieć dużo cierpliwości, by się ich nauczyć. W indonezyjskim jest np. mnóstwo czasowników na literę "m", które kończą się podobnie. A więc można mieć problem z ich zapamiętaniem (np. menyenangkan, menertawakan, menginginkan, menggerakkan – bawić się, uśmiechać się, chcieć, ruszać się).

Jednak są też naprawdę banalne słowa, które błyskawicznie zapadają w pamięć. Przygotowałam dla Was spis zabawnych słówek. W języku polskim brzmią komicznie, jednak już w indonezyjskim mają zupełnie inne znaczenie. Przyjemnej nauki, Kamraci!

Kadzidełka – Dupa
Lubić – Suka
Motyl – Kupu-kupu
Deszcz – Hujan
Lód – Es
Klatka piersiowa – Dada
Policzek – Pipi
Stopy – Kaki
Rozumieć – Mengetahui
Marker – Spidol