Previous Next

Wiara w siebie to pierwszy krok, by otworzyć się na samodzielne podróże. Jak pozbyć się strachu i samemu zorganizować sobie podróż? Jak nie obawiać się bariery językowej i tego, że nie poradzicie sobie za granicą bez pomocy przewodnika lub rezydenta? Oto przydatne wskazówki, poparte naszym doświadczeniem.

Jak być pewnym siebie w podróży?

Obawa przed samodzielnym zorganizowaniem podroży

Polska od 13 czerwca wreszcie otwiera granice na państwa Unii Europejskiej. Od 16 czerwca wznowione zostaną międzynarodowe loty. To dobry czas, by wreszcie zacząć myśleć o tym, co odebrała nam pandemia koronawirusa. Mianowicie, o powrocie do podróżowania lub rozpoczęciu samodzielnych podroży. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się latać w tym roku, czy też nie, warto rozpocząć trening pewności siebie.

Planowaliście już samodzielnie podróżować, by nie kupować więcej wycieczek z biur podróży? Zawsze coś stało Wam na przeszkodzie? Największym znakiem "stop", który blokuje przed podjęciem decyzji o samodzielnej podróży, jest strach. Spokojnie! To normalne, że się boicie. Każdy boi się tego, co nieznane. Strach jest przecież naturalną reakcją obronną naszych mózgów. Kiedy do mózgu wdziera się strach, zaczyna się o nim nagminnie myśleć. Im bliżej jesteście podjęcia decyzji, tym więcej pojawia się obaw.

"A jak sobie nie poradzę za granicą?"

"A jak ktoś mnie wyśmieje, bo nie znam języka?"

"A jak się zgubię albo spóźnię na samolot?"

Po pierwsze, trzeba się uwolnić od niepotrzebnego strachu. Niestety, ale strach potrafi całkowicie przyblokować człowieka przed naprawdę fajną przygodą życia. Kiedy system logicznego myślenia jest zaburzony, trzeba jakoś ten strach z głowy wyprzeć.

Z pierwszą samodzielnie zorganizowaną podróżą jest trochę tak, jak z występem na scenie. Coś o tym wiem, bo nie jeden raz śpiewałam przed publicznością. Przed występem nogi trzęsą się, jak galareta. Pojawiają się obawy związane z zapomnieniem tekstu piosenki i lęk przed tym, że publiczność wygwiżdże. Samodzielne podróże przysparzają podobnego strachu. Trzeba jednak odważnie podjąć decyzję i wyjść na scenę – a w przypadku samolotu wejść na pokład i poczekać na to, co przyniesie los. Wtedy stres odpuści. Cierpliwość.

Podróż powinna być początkiem czegoś nowego. Początkiem przygody, która być może odmieni całe Wasze życie. Im bardziej będziecie chcieli spełnić podróżnicze marzenie, tym łatwiej uda się wyeliminować strach z głowy. A przynajmniej jego część. To bardzo proste. Kupujecie bilet lotniczy albo nie kupujecie. Zupełnie tak, jak z wypiciem piwa. Pijecie lub nie pijecie. Wasz wybór.

Czy odwaga świadczy o braku strachu?

Z całą pewnością śledzicie na mediach społecznościowych różnych podróżników. Imponuje Wam to, że mają odwagę do porzucenia codzienności i wylatują np. na drugi koniec świata. Zanim zdecydowałam się kupić bilety na moją solową podróż po Bali wcale nie byłam pewna, czy dobrze robię. Nie tylko przez to, że w Europie zaczęło być groźnie z koronawirusem. Miałam obawy przed tym, że sobie nie poradzę. Że nie mam wystarczająco dużej wiedzy. Że zgubię się na tranzycie albo spóźnię na przesiadkę. Spróbowałam jednak wyciszyć i odsunąć od siebie te negatywne myśli. Bo po co wybiegać aż tak do przodu? Po co się niepotrzebnie samemu nakręcać?

Wiele osób cały czas mówi nam o tym, że jesteśmy odważni. Że trzeba mieć dużą odwagę, by np. polecieć samodzielnie do Jordanii – arabskiego państwa z totalnie powikłaną kulturą i o zaostrzonym prawie. Niektórym wydaje się, że niczego się nie boimy. Wcale tak nie jest. Kiedy w 2018 roku po raz pierwszy sami rezerwowaliśmy bilety na samolot, też się baliśmy. Wzięliśmy jednak głęboki wdech i zrobiliśmy to. Właśnie tak rozpoczęła się najpiękniejsza przygoda naszego życia.

"Uda się albo się nie uda!"

Przypomnijcie sobie, kiedy ostatni raz zrobiliście coś odważnego. I po co to zrobiliście. Może mieliście ważny powód, by podjąć taką decyzję? Może to wydarzenie było ważniejsze, niż strach z tyłu głowy? Udało Wam się zdobyć na odwagę nawet po upływie dłuższego czasu, prawda? Nieważne, co to było. Ważne, że strach przezwyciężył!

Nie możecie od razu zarzucać sobie, że jesteście za mało odważni, by np. polecieć samolotem. Przecież nikt z nas nie rodzi się odważny albo strachliwy. Strach lub odwaga pojawiają się tak naprawdę w danym momencie, w danej chwili. Odwaga nie wyklucza strachu, a strach nie wyklucza bycia śmiałym. Odwaga to zrobienie czegoś mimo wewnętrznego strachu. Bo to "coś" okazuje się ostatecznie ważniejsze, niż targające wewnątrz emocje.

Nasza rada – jak walczyć ze strachem przed nieznanym?

Nauczcie się wyrzucać strach i robić nowe rzeczy. Zwłaszcza te sprawiające, że trzęsą Wam się portki. Zanim wyruszycie w samodzielną podróż samolotem spróbujcie czegoś, co zawsze przyprawiało Was o ciarki. Im częściej będziecie walczyć ze strachem, tym częściej okazywać się będzie, że tak naprawdę był on bezpodstawny. Bo strach siedzi tylko i wyłącznie w głowie.

Jak uwierzyć w siebie i podróżować samodzielnie?

Czy można nauczyć się odwagi do podróżowania?

Wiele osób wciąż nie zdecydowało się na samodzielną podróż, mimo że ciągle o niej marzą. Jakie są najczęstsze powody, które słyszymy od znajomych? Zazwyczaj te same.

  • Strach przed nieporadzeniem sobie na lotnisku
  • Strach przed nieznajomością języka
  • Strach przed nieznaną kulturą
  • Strach przed nieznajomością przepisów w danym kraju
  • Strach przed komunikacją publiczną

Tych "strachów" jest oczywiście o wiele więcej. Ludzie mówią, że gdyby mieli więcej odwagi, na pewno nie kupowaliby już wycieczek z biur podróży. Według nas takie tłumaczenie się jest totalnie dziwne. Dlaczego? Bo tylko wyzbycie się strachu sprawia, że nabiera się odwagi. Jedna przełamana bariera przełamuje kolejną i działa to nie tylko w przypadku podróżowania. Jeżeli wypracuje się nawyk podejmowania odważnych decyzji i ryzykowania, to w naturalny sposób będzie można zwalczyć strach.

Przypomnijcie sobie zdarzenie, którego się ostatnio baliście.

Egzamin maturalny, zdawanie na prawo jazdy, rozmowa o pracę. Jak wtedy się zachowywaliście? Byliście spięci i nie mogliście opanować oddechu? Najważniejsze to zapanować nad swoim umysłem.

Jeżeli nie czujecie się odważni, trzeba przyjąć pewną postawę. Stanąć prosto, unieść głowę i odchylić ramiona do tyłu. To pozycja, która zwiększy Waszą pewność siebie. Obawiacie się pierwszej kontroli na lotnisku? Przyjmijcie tę pozę i nie dajcie po sobie poznać, że się boicie. Ta postawa potrafi zdziałać wiele dobrego. Głęboki oddech. Będzie pięknie, Kamraci!

Bycie szczęśliwym, bez względu na wszystko

Prawdziwą wolność i wiarę w siebie można zyskać wtedy, gdy będzie się zwyczajnie... szczęśliwym. Jeżeli przestaniecie się przejmować tym, co dzieje się wokół, odzyskacie wolność umysłu. Nie można przywiązywać się do strachu, który siedzi w głowie. Jeżeli będziecie zastępować negatywne myśli pozytywnymi, wzmocnicie się i nabierzecie odwagi do samodzielnego podróżowania.

Nie można zapomnieć o tym, że życie polega na byciu szczęśliwym. Jeżeli pozbędziecie się strachu i ograniczeń w głowie może okazać się, że będziecie najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Marzycie o podróżowaniu bez biur podróży? Chcecie udowodnić sobie, że dacie radę sami za granicą? Do dzieła! Jeżeli będziecie świadomi swojej pasji i zaczniecie się w niej realizować, będziecie szczęśliwi. A człowiek szczęśliwy to człowiek wolny od negatywnych myśli.

Jak zacząć wierzyć w siebie i podróżować samodzielnie?

Na dobry początek wypiszcie sobie na kartce 3 rzeczy, których się boicie. Spływ kajakiem, publiczne wystąpienie, zapisanie się na kurs języka czy siłownię, jazda quadem. Jest wiele rzeczy, których ludzie się boją. Wybierzcie trzy z nich, które Was blokują. Zanim zdecydujecie się na samodzielną podróż postarajcie się zrealizować te "poboczne zadania", teoretycznie dla Was niewykonalne. Znajdźcie w sobie odwagę i udowodnijcie, że potraficie. Zróbcie to! Później będzie Wam łatwiej podjąć decyzję o samodzielnym wylocie.

Jeżeli nadal będziecie mieć wątpliwości przed zorganizowaniem podróży bez biura, warto będzie wybrać się za granicę np. ze znajomymi. Może znacie kogoś, kto też ma podobne marzenia? W kupie siła! Później będzie już tylko łatwiej. Powodzonka!