Previous Next

Ubezpieczenie turystyczne jest Waszą ochroną w czasie podróży. Jego głównym zadaniem jest pokrycie kosztów leczenia, a także zabezpieczenie przed dodatkowymi kosztami. Właśnie takie mogą pojawić się, gdy podczas wyprawy ucierpi Wasze zdrowie. Uważamy, że podróżując na własną rękę po prostu trzeba zainwestować w ubezpieczenie. Od tego nie można się migać. No, chyba że nie zależy Wam na własnym zdrowiu. A chyba każdemu zależeć powinno, bo bez zdrowia ciężko podróżować. 

Ubezpieczenie turystyczne – jak kupić?

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujecie. Wiadomo – ile firm, tyle propozycji. My często korzystamy z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Rankomat. Na stronie bardzo klarownie napisane jest, czego dotyczy wybrane ubezpieczenie. Ostateczna cena zależy głównie od:

 • nazwy firmy (serio!) oferującej ubezpieczenie
 • celu podróży
 • ilości osób
 • okresu trwania wyprawy
 • sposobu wypoczynku
 • opcji dodatkowych

My najczęściej korzystamy z propozycji Signal Iduna oraz AXA Ubezpieczenia. Cena podstawowego ubezpieczenia zazwyczaj zaczyna się od 3 zł / dzień / osobę. Jak widzicie – kasa prawie żadna, a głowa spokojna.

Co najczęściej obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

W skład ubezpieczenia podróżnego wchodzi z reguły kilka wariantów. Wśród nich wymienić można:

 • Koszty leczenia – to najważniejsza składowa ubezpieczenia. Możecie być czasem zmuszeni np. do wizyty w szpitalu. Ubezpieczenie pokryje koszty ewentualnych zabiegów, w zależności od całkowitej jego sumy.

 • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków. W razie uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki czy skręcenie kostki) otrzymacie odszkodowanie. W przypadku śmierci ubezpieczonego (trzeba brać poprawkę na wszystko) odszkodowanie otrzyma rodzina zmarłego.

 • OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które daje ochronę w sytuacji wyrządzenia przez Was szkody na osobie trzeciej (lub jej mieniu).

 • Ubezpieczenie bagażu – w przypadku gdy bagaż zaginie, zostanie zniszczony lub skradziony, ubezpieczyciel zrekompensuje częściowo jego wartość. Kwota będzie zależeć od sumy ubezpieczenia.

 • Opóźnienie lotu – to dodatkowa opcja, którą możecie wykupić sobie w ramach ubezpieczenia podróży. W niektórych firmach (np. Signal Iduna) za 5 godzin spóźnienia się samolotu można odzyskać nawet do 250 euro. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, będziecie musieli skontaktować się z przedstawicielem danej firmy ubezpieczeniowej (np. Air Money).

 • Ratownictwo – jest to bardzo ważny wariant ubezpieczenia, zwłaszcza gdy wybieracie aktywną formę spędzania urlopu. Chodząc po górach czy surfując po morzu można narobić sobie biedy, np. skręcając kostkę. Przetransportowanie do szpitala nie będzie wówczas prostą sprawą. Czasami jedyną opcją zostaje wezwanie śmigłowca ratunkowego, a to nie jest tanie. Jeżeli nie będziecie posiadali takowego wariantu w swoim ubezpieczeniu, będziecie zmuszeni pokryć koszty ratownictwa z własnej kieszeni.

 • Koszty transportu poszkodowanego – w razie wypadku, koszta transportu pokryje ubezpieczyciel. Odpowiadać będzie on wówczas za transport z miejsca wypadku do szpitala, jak również przewiezienie do Polski (gdy będzie to konieczne). W sytuacji najbardziej dramatycznej... transport zwłok do Polski.

 • Aktywny wypoczynek – osoby uprawiające sporty zaliczane do grupy podwyższonego ryzyka (lub ekstremalne) powinny sprawdzić, jakie sporty obejmuje dana polisa i czy jest możliwość dodatkowego rozszerzenia polisy o te sporty. Możecie także ubezpieczyć swój sprzęt sportowy (narty, rower i inne wyposażenie) przed zniszczeniem bądź kradzieżą.

 • Klauzula alkoholowa – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie oferty o tzw. klauzulę alkoholową, która zapewnia ochronę np. w sytuacji, gdy ubezpieczonemu przydarzy się coś pod wpływem "procentów".

Ubezpieczenie Turystyczne – polisa ubezpieczeniowa

OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia

To dokument, który zawiera wszystkie informacje o danej polisie ubezpieczeniowej. Koniecznie przeczytajcie OWU, zanim zdecydujecie się na konkretny wariant. W dokumencie tym macie czarno na białym wypisane:

1. Co jest przedmiotem ubezpieczenia.

2. Czego nie obejmuje ubezpieczenie.

3. Jakie są ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej.

4. Gdzie obowiązuje ubezpieczenie.

5. Jak i kiedy należy opłacać składki.

6. Kiedy rozpoczyna się i kończy Wasza ochrona.

7. Jak można rozwiązać umowę.

Pamiętajcie, Kamraci! Przezorny zawsze ubezpieczony!