Ubezpieczenie turystyczne jest Waszą ochroną w czasie podróży. Jego głównym zadaniem jest pokrycie kosztów leczenia, a także zabezpieczenie przed dodatkowymi kosztami. Właśnie takie mogą pojawić się, gdy podczas wyprawy ucierpi Wasze zdrowie. Uważamy, że podróżując na własną rękę po prostu trzeba zainwestować w ubezpieczenie. Od tego nie można się migać. No chyba, że nie zależy Wam na własnym zdrowiu. A chyba każdemu zależeć powinno, bo bez zdrowia ciężko podróżować. Prawda?
Ubezpieczenie turystyczne – jak kupić?
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?
Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujecie. Wiadomo – ile firm, tyle propozycji. My często korzystamy z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Rankomat. Na stronie bardzo klarownie napisane jest, czego dotyczy wybrane ubezpieczenie. Ostateczna cena zależy głównie od:
- nazwy firmy (serio!) oferującej ubezpieczenie
- celu podróży
- ilości osób
- okresu trwania wyprawy
- sposobu wypoczynku
- opcji dodatkowych
My najczęściej korzystamy z propozycji Signal Iduna oraz AXA Ubezpieczenia. Cena podstawowego ubezpieczenia zazwyczaj zaczyna się od 3 zł / dzień / osobę. Jak widzicie – kasa prawie żadna, a głowa spokojna.
Co najczęściej obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
W skład ubezpieczenia podróżnego wchodzi zazwyczaj kilka wariantów. Wśród nich wymienić można:
- Koszty leczenia – to najważniejsza składowa takiego ubezpieczenia. W przypadku narażenia Waszego zdrowia, możecie być czasem zmuszeni np. do wizyty w szpitalu. Ubezpieczenie pokryje koszty ewentualnych zabiegów, oczywiście w zależności od całkowitej jego sumy.
- NNW – czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków. W razie uszczerbku na zdrowiu (np. złamanie ręki czy skręcenie kostki), otrzymacie odszkodowanie. W przypadku śmierci ubezpieczonego (no cóż, trzeba brać poprawkę na wszystko), odszkodowanie otrzyma rodzina.
- OC – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które daje Wam ochronę w sytuacji wyrządzenia przez Was szkody na osobie trzeciej (lub jej mieniu).
- Ubezpieczenie bagażu – w przypadku gdy bagaż zaginie, zostanie zniszczony lub skradziony, ubezpieczyciel zrekompensuje częściowo jego wartość. Kwota będzie zależeć oczywiście od sumy ubezpieczenia.
- Opóźnienie lotu – jest to dodatkowa opcja, którą możecie wykupić sobie w ramach ubezpieczenia podróży. W niektórych firmach (np. Signal Iduna), za 5 godzin spóźnienia się samolotu można odzyskać nawet do 250 euro. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, będziecie musieli skontaktować się z przedstawicielem danej firmy ubezpieczeniowej (np. Air Money).
- Ratownictwo – jest to bardzo ważny wariant ubezpieczenia zwłaszcza, gdy wybieracie aktywną formę spędzania urlopu. Chodząc po górach czy surfując po morzu można narobić sobie biedy, np. skręcając kostkę. W takiej sytuacji, przetransportowanie do szpitala nie jest łatwą sprawą. Czasami jedyną opcją będzie wezwanie śmigłowca ratunkowego, a to nie jest tanie. Jeżeli nie będziecie posiadali takowego wariantu w swoim ubezpieczeniu, będziecie zmuszeni pokryć koszty ratownictwa z własnej kieszeni.
- Koszty transportu poszkodowanego – w razie wypadku, koszta transportu pokrywa ubezpieczyciel. Odpowiada on wówczas za transport z miejsca wypadku do szpitala, jak również przewiezienie do Polski (gdy będzie to konieczne). W sytuacji najbardziej dramatycznej... transport zwłok do Polski.
- Aktywny wypoczynek – osoby uprawiające sporty zaliczane do grupy podwyższonego ryzyka (lub ekstremalne) powinny sprawdzić, jakie sporty obejmuje dana polisa i czy jest możliwość dodatkowego rozszerzenia polisy o te sporty. Możecie także ubezpieczyć swój sprzęt sportowy (narty, rower i inne wyposażenie) przed zniszczeniem bądź kradzieżą.
- Klauzula alkoholowa – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozszerzenie oferty o tzw. klauzulę alkoholową, która zapewnia ochronę np. w sytuacji, gdy ubezpieczonemu przydarzy się coś pod wpływem "procentów".
Ubezpieczenie Turystyczne – polisa ubezpieczeniowa
OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia
To dokument, który zawiera wszystkie informacje o danej polisie ubezpieczeniowej. Koniecznie przeczytajcie OWU, zanim zdecydujecie się na konkretny wariant. W dokumencie tym macie czarno na białym wypisane:
1. Co jest przedmiotem ubezpieczenia.
2. Czego nie obejmuje ubezpieczenie.
3. Jakie są ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej.
4. Gdzie obowiązuje ubezpieczenie.
5. Jak i kiedy należy opłacać składki.
6. Kiedy rozpoczyna się i kończy Wasza ochrona.
7. Jak można rozwiązać umowę.
Pamiętajcie! Przezorny zawsze ubezpieczony!