Previous Next

Coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby podróżować taniej. Czy można latać samolotem bez biur podróży i jeszcze na tym zaoszczędzić? Czas na drugą część patentów na to, jak tanio podróżować.

Jak podróżować taniej? Sposoby na tanie podróże

1. Podróżowanie z bagażem podręcznym

Łapanie tanich biletów to jedno. Warto jednak wiedzieć, że w cenie tanich biletów jest jedynie bagaż podręczny. Jeżeli chcecie lecieć za stówkę do Włoch czy Hiszpanii, nie będziecie mogli zabrać ze sobą ogromnej walizki. Duże torby nie wchodzą w grę. Tanie podróżowanie wiąże się z kilkoma wyrzeczeniami, a takim jest np. pozostawienie dużego bagażu w domu.

Latając po kosztach godzicie się na warunki przewoźnika. Te zezwalają pasażerowi na zabranie w cenie biletu walizki (albo raczej małej torby / plecaczka) o wymiarach 40 x 20 x 25 cm (tu akurat wymiary Ryanair). Za bagaż rejestrowany trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Często jest to kwota znacznie wyższa, niż tani bilet do wybranego europejskiego kraju.

Opłaty za bagaż zależne są od trasy, terminu podróży oraz wagi rejestrowanego bagażu. Jeżeli już jednak musicie lecieć z dużą walizką, wykupcie duży bagaż online. Bo na lotnisku zapłacicie za ten sam bagaż rejestrowany o wiele więcej pieniędzy.

2. Przemieszczanie się po danym państwie

Warto wcześniej sprawdzić, jak wyglądają ceny środków transportu w kraju, do którego lecicie. Może bowiem okazać się, że najkorzystniejszą opcją będzie:

a) wypożyczenie auta / skutera – często taniej może wyjść Wam wynajęcie auta online,

b) zwiedzanie miejskimi środkami transportu – do wyboru, do koloru. Pociąg, metro, autobus. Warto rozważyć również opcję wykupienia karty na kilka / kilkanaście przejazdów różnego typu komunikacją (ważną przez np. 24 h, 48 h, tydzień),

c) autostop – zależnie od tego, jakie są odległości między punktami wyprawy. To jednak metoda w stylu "uda się albo się nie uda". Polecamy raczej dla tych, którzy mają spory zapas wolnego czasu i cierpliwości.

d) stopy, stópki, stópeczki – nie oszukujmy się, ale na nogach można dojść do wielu niedostępnych miejsc. Taka opcja nie jest już jednak dobra dla osób mających problemy z chodzeniem. Nie będzie też dobra w przypadku, gdzie macie zbyt mało czasu na zobaczenie czegokolwiek.

Czy da się tanio podróżować? Tanie podróże

3. Alternatywa dla taksówek – Uber, Grab, Gojek, Free Now

Jeżeli chcecie dostać się na lotnisko w trybie natychmiastowym, warto będzie mieć pod ręką aplikację na telefon Uber. Jest to znakomita alternatywa dla taksówek, które zazwyczaj liczą sobie za podwózkę sporo kasy. Wcześniej musicie jednak upewnić się, czy w danym państwie w ogóle jest opcja skorzystania z aplikacji (bądź alternatywnych przewoźników). Plusem jest fakt, że nie musicie znać numeru na taksówkę, bo wszystko sprawdzicie sobie w aplikacji. Mało tego dokładnie widzieć będziecie, gdzie jest Uber czy Free Now, a także za ile czasu podjedzie.

Wybieracie się w podróż po Azji? Warto zainstalować aplikację Grab bądź Gojek. Tam korki niemal wszędzie są wielkie, a poruszanie po drogach znacznie trudniejsze, niż w europejskich krajach.

4. Darmowe atrakcje za granicą

Polecamy korzystać z takich form atrakcji, które zbyt mocno nie nadwyrężą Waszego budżetu. W większych miastach często organizowane są np. darmowe godziny zwiedzania muzeów czy innych obiektów (w wybrane dni). Koniecznie poczytajcie o darmowych atrakcjach, które odbywają się w odwiedzanym przez Was mieście. Warto dowiedzieć się również, czy np. w jednym dniu tygodnia nie ma zniżek w interesującym Was obiekcie.

Od siebie możemy zaoferować Wam zniżkę w aplikacji Airbnb. Jeżeli zarejestrujecie się przez tego linka, otrzymacie od nas zniżkę na pierwszy nocleg i lokalne atrakcje.

Podpowiedź dla tych, którzy latają z biurem podróży!

Zanim wykupicie drogą wycieczkę fakultatywną rozejrzyjcie się w mieście za wycieczkami, które są organizowane przez lokalne biura. Będąc na Korfu z polskim biurem podróży, za wycieczkę do Paleokastritsy (jednego z najładniejszych zakątków wyspy) zapłacicie u przedstawiciela średnio między 40-50 euro / osobę. My zapłaciliśmy za taką samą wyprawę jedynie 7 euro / osobę. Dlaczego? Ano dlatego, że zapisaliśmy się na wycieczkę u lokalsów.

Wycieczki takie zazwyczaj są prowadzone w języku angielskim, aby każdy turysta miał szansę zrozumienia czegokolwiek. Warto znać podstawy języka, żeby dogadać się z przewodnikiem. O naszych metodach nauki języków obcych poczytać możecie tutaj.