Previous Next

Wiele osób pyta nas, w jaki sposób tanio podróżujemy. Nie mamy jednej niezawodnej metody na zwiedzanie świata za grosze. Znamy jednak kilka skutecznych patentów na to, jak można podróżować taniej, niż kupując zorganizowaną wycieczkę w biurze podróży. Chcecie wiedzieć, jak możliwie ograniczyć koszta? Oto sposoby, które pomogą Wam zobaczyć Wam świat za rozsądną kasę.

Jak podróżować tanio? Sposoby na tanie podroże

1. Podróżowanie zgraną ekipą

Nie od dziś wiadomo, że więcej członków podróży oznacza mniejsze koszta wyprawy. Im więcej podróżników, tym mniej wydajecie kasy. Dzielicie się kosztami podróży na odpowiednią ilość uczestników. Jeżeli lecicie np. z innego państwa, koszt parkingu czy zużytego paliwa rozbijacie na tyle osób, w ile będziecie lecieć. Również za jedzenie (jeżeli będziecie gotować samodzielnie) czy noclegi zapłacicie znacznie mniej, niż wybierając się na wczasy samodzielnie lub we dwójkę.

Zgrana ekipa jest kluczowa. Warto wyruszyć z nią gdzieś bliżej, nawet na dzień lub dwa. To ważne, aby wcześniej wzajemnie sprawdzić się w podróży. Dlaczego? Aby jeden rodzyn nie stawiał wszystkich w niezbyt komfortowej sytuacji, kiedy ciągle coś mu będzie przeszkadzało.

2. Poza sezonem = niższe ceny

Jeżeli tylko możecie sobie pozwolić, warto wybrać się w dane miejsce po sezonie. Zamiast pchać się na greckie wyspy w sezonie turystycznym (lipiec / sierpień), warto wyskoczyć tam w inny miesiąc, kiedy jest mniej ludzi. Nie dość, że będzie znacznie przyjemniej i ciszej, to spadną ceny. Przebywanie poza sezonem w danym kraju pozwoli poznać go lepiej – bez tłumów i przy łagodniejszej pogodzie.

3. Kupujcie jedzenie tam, gdzie miejscowi

To bardzo dobry patent na oszczędzanie podczas podróży. Omijajcie restauracje nastawione typowo na turystów! Takie najczęściej rozstawione są przy głównych drogach, deptakach i promenadach. Miejsca z szamką lokalsów ukryte są nieco dalej, będąc często znacznie oddalone od głównych atrakcji. Zazwyczaj nie ma tam również menu w języku angielskim. Warto zaglądać do takich miejsc, bo ceny w lokalnych knajpkach są niższe, a jedzenie o wiele smaczniejsze.

Tanie podróżowanie – jak można podróżować taniej?

4. Praca zdalna

Nie jest to opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taką pracę. Nie każdy też się do niej nadaje. Jeżeli chcielibyście jednak pracować zdalnie, to znacznie ułatwiłoby podróżowanie po świecie. Pracując zdalnie można żyć "na bogato" w tańszych od Polski państwach.

5. Tanie latanie, czyli polowanie na okazje

Jeżeli chodzi o tanie bilety, trzeba mieć sporo cierpliwości oraz wolnego czasu do ich szukania. Najlepiej śledzić loty na bieżąco chociaż z naszych obserwacji wynika, że dobre okazje pojawiają się ok. 3 miesiące przed terminem wylotu. My zazwyczaj korzystamy z wyszukiwarki lotów https://www.skyscanner.pl/, gdzie często można złapać tanie loty. Z pomocą tej wyszukiwarki udało nam się zakupić dość tanie bilety np. na Teneryfę, do Aten, Włoch, na Maltę i Majorkę (nie więcej, niż 300 zł / obie strony).

Dzięki wyszukiwarkom tego typu możecie z łatwością przeanalizować wszystkie dostępne loty, destynacje i ceny. Wiadomo – co przewoźnik, to inne koszta. My najczęściej robimy tak, że nie zaznaczamy konkretnej daty wylotu. Ustawiamy dowolny miesiąc i patrzymy, co wychodzi najtaniej. Aby móc swobodnie podróżować w ten sposób, musicie mieć jednak odpowiedni zapas czasu. A już na pewno możliwość elastycznego i w miarę szybkiego przyklepania urlopu. Nigdy nie wiadomo, co i w jakim momencie pojawi się w wyszukiwarce.

Warto obserwować, który przewoźnik oferuje dany lot. Często korzystniej będzie skorzystać z wyszukiwarki lotów jedynie w celu sprawdzenia, co się opyla. Później można ją zawsze zminimalizować i wejść na stronę przewoźnika. Heh!

6. Airbnb – spanie u właścicieli prywatnych

Jeżeli szukacie tanich noclegów w wybranym państwie, warto będzie ściągnąć na telefon aplikację Airbnb. W bardzo korzystnych cenach możecie tam znaleźć super miejsca noclegowe u osób prywatnych. Często zapłacicie z tą apką o wiele mniej, niż w hotelu czy na Bookingu. Jeżeli zarejestrujecie się przez tego linka, dostaniecie od nas zniżkę na Waszą pierwszą rezerwację przez Airbnb.

Pamiętajcie, że to tylko kilka patentów na tanie podróżowanie. Warto jednak ogarnąć je wszystkie, bo w większości przypadków właśnie te sposoby okazują się najskuteczniejsze.

Zapraszamy do drugiej części taniego podróżowania.