Previous Next

Wiele osób pyta nas, w jaki sposób tanio podróżujemy. No cóż, nie mamy jednej, niezawodnej metody na zwiedzanie świata za grosze. Jednak znamy kilka skutecznych patentów na to, jak można podróżować znacznie taniej, niż kupując wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży. Chcecie wiedzieć, jak możliwie ograniczyć koszta? Oto sposoby, które pomogą Wam zobaczyć różne zakątki na mapie świata za rozsądną kasę.

Jak podróżować tanio?

1. Podróżowanie zgraną ekipą

Nie od dziś wiadomo, że więcej członków podróży oznacza mniejsze koszta wyprawy. Im więcej podróżników, tym mniej wydajecie kasy. No, bo zawsze dzielicie się wtedy kosztami podróży na odpowiednią ilość uczestników. Jeżeli lecicie np. z innego państwa, koszt parkingu czy zużytego paliwa rozbijacie na tyle osób, w ile będziecie lecieć. Również za jedzenie (jeżeli będziecie gotować samodzielnie) czy noclegi zapłacicie znacznie mniej, jak wybierając się na wczasy samodzielnie lub we dwójkę.

Oczywiście, ważna jest zgrana ekipa. Dlatego warto wyruszyć z wybranymi osobami gdzieś bliżej, nawet na dzień lub dwa. To bardzo istotne, aby wcześniej wzajemnie sprawdzić się w podróży. Dlaczego? Ano dlatego, aby jeden rodzyn nie stawiał wszystkich w niezbyt komfortowej sytuacji, kiedy ciągle coś mu będzie przeszkadzało.

2. Poza sezonem = niższe ceny

Jeżeli tylko możecie sobie na to pozwolić, warto będzie wybrać się w dane miejsce po sezonie. Co to oznacza? Otóż, zamiast np. pchać się na greckie wyspy w sezonie turystycznym (lipiec / sierpień), warto będzie wyskoczyć tam w inny miesiąc, kiedy jeszcze (lub już) nie będzie tylu ludzi. Nie dość, że będzie znacznie przyjemniej i ciszej, to spadną ceny. Przebywanie poza sezonem w danym kraju pozwoli Wam poznać go lepiej – bez tłumów i przy nieco łagodniejszej pogodzie.

3. Kupujcie jedzenie tam, gdzie miejscowi

To bardzo dobry patent na oszczędzanie podczas podróży. Omijajcie restauracje nastawione typowo na turystów! Takie najczęściej rozstawione są przy głównych drogach, deptakach czy promenadach. Miejsca z szamką lokalsów ukryte są nieco dalej, będąc często znacznie oddalone od głównych atrakcji. Zazwyczaj nie ma tam również menu w języku angielskim. Warto zaglądać do takich miejsc, bo ceny w lokalnych knajpkach są niższe, a jedzenie najczęściej o wiele smaczniejsze.

Tanie podróżowanie – jak można podróżować taniej?

4. Praca zdalna

Oczywiście, nie jest to opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taką pracę, lubią swoją stałą robotę, zarabiają fajną kasę na etacie lub zwyczajnie boją się zmian. Od razu uprzedzamy, że nie każdy nadaje się do pracy tego typu. Warto jednak rozeznać się, jakie prace zdalne będą dla Was ewentualną opcją i czym potraficie zająć się samodzielnie. Jeżeli chcielibyście pracować jako freelancer, to znacznie ułatwiłoby Wam podróżowanie po świecie.

Pracując zdalnie, można żyć "na bogato" w tańszych od Polski państwach (pod względem codziennego bytu). Nie ukrywamy z Wojtkiem, że w niedługiej przyszłości chcemy pracować zdalnie z jakiejś egzotycznej wyspy. To ułatwi nam tworzenie naszego bloga, rozwijanie kont w social mediach i realizowanie podróżniczej pasji. W tym miejscu znajdziecie cenne informacje o tym, jak to jest zarabiać przez komputer.

5. Tanie latanie, czyli polowanie na okazje

Jeżeli chodzi o tanie bilety, trzeba mieć tu sporo cierpliwości oraz wolnego czasu. Najlepiej śledzić loty na bieżąco, chociaż z naszych obserwacji wynika, że dobre okazje pojawiają się ok. 3 miesiące przed terminem wylotu. My zazwyczaj korzystamy z wyszukiwarki lotów https://www.skyscanner.pl/, gdzie często można złapać tanie loty. Z pomocą tej wyszukiwarki udało nam się zakupić dość tanie bilety np. na Teneryfę, do Aten, Włoch, na Maltę i Majorkę (nie więcej, jak 300 zł / obie strony).

Dzięki wyszukiwarkom tego typu możecie z łatwością przeanalizować wszystkie dostępne loty, a także miejscowości wylotowe, destynacje docelowe i ceny. Wiadomo – co przewoźnik, to inne koszta. My najczęściej robimy tak, że nie zaznaczamy konkretnej daty wylotu. Co więc robimy? Ustawiamy dowolny miesiąc i patrzymy, co wychodzi najtaniej. Oczywiście, aby podróżować w ten sposób, musicie mieć odpowiedni zapas czasu. A już na pewno możliwość elastycznego i w miarę szybkiego przyklepania urlopu. Nigdy nie wiadomo, co i w jakim momencie pojawi się w wyszukiwarce.

A, jeszcze jedno! Warto obserwować, który przewoźnik oferuje dany lot. Często korzystniej będzie skorzystać z wyszukiwarki lotów jedynie w celu sprawdzenia, co się opyla. Później można ją zawsze zminimalizować i wejść na stronę przewoźnika.

6. Airbnb – spanie u właścicieli prywatnych

Jeżeli szukacie tanich noclegów w wybranym państwie, warto będzie ściągnąć na telefon aplikację Airbnb. W bardzo korzystnych cenach możecie tam znaleźć super miejsca noclegowe u osób prywatnych. Często zapłacicie z tą apką o wiele mniej, niż w hotelu czy na Bookingu. Jeżeli zarejestrujecie się przez tego linka, dostaniecie od nas zniżkę na Waszą pierwszą rezerwację przez Airbnb.

Pamiętajcie, że to tylko kilka patentów na tanie podróżowanie, bez biur podróży. Warto jednak je wstępnie ogarnąć, bo w większości przypadków właśnie te sposoby okazują się najskuteczniejsze. A już zwłaszcza, kiedy się je wszystkie razem połączy.

Zapraszamy do drugiej części taniego podróżowania.