Previous Next

Istnieje wiele miejsc, które chciałoby się zobaczyć podczas jednej tylko wizyty w danym kraju. Atrakcje zazwyczaj rozrzucone są w różnych odległościach, a komunikacja miejska nie zawsze dotrze wszędzie. Często też nie ma zbyt wiele czasu, by się nią poruszać. Właśnie wtedy z pomocą przyjeżdża wypożyczone autko! O czym pamiętać, zanim się na taką opcję zdecydujecie? Sprawdźcie to!

Jak wynająć auto za granicą?

Zanim wynajmiecie samochód w Internecie

Jeżeli chcecie zwiedzać dane państwo wynajętym samochodem, warto najpierw zapoznać się z warunkami w nim panującymi. Co kraj to inne obyczaje, również na drodze. O czym trzeba pamiętać, czytając informacje dotyczące danego regionu?

  • Ruch prawo / lewostronny – warto zastanowić się, czy będziecie w stanie jeździć w odwrotnym kierunku, niż w Polsce (siedząc po prawej stronie).

  • Teren – zorientujcie się, jakiego rodzaju samochód będziecie potrzebować do jazdy. Teren terenowi nierówny. Dla przykładu teren na Teneryfie jest górzysty, jednak sporo tam podjazdów po asfaltowych drogach. W Albanii jest z kolei wiele nieutwardzonych dróg w typowo górskich warunkach. Wybierajcie samochód dopasowany do Waszego trybu zwiedzania. W góry – auto terenowe. Do zatłoczonego miasta – mały samochodzik.

  • Zasady ruchu drogowego – zorientujcie się koniecznie:

- jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach,
- jakie panują zasady korzystania ze świateł (np. w Niemczech nie trzeba jeździć na nich cały czas tak, jak w Polsce),
- czy trzeba mieć prawo jazdy międzynarodowe,
- czy trzeba mieć łańcuchy na koła (teren górski),
- jakie są w danym państwie znaki drogowe.

Warto poczytać, jakie są również zwyczaje kierowców na drogach (np. częste używanie klaksonu w Albanii oznacza nie tylko ostrzeżenie, ale też pozdrowienie lub sygnalizację manewru).

Wyszukiwanie i rezerwacja samochodu

Wszystko zależy od tego, ile dni chcecie poświęcić na zwiedzanie autem. Jeżeli chcecie wynająć je tylko na jeden dzień, bardziej opłacalne może okazać się wypożyczenie pojazdu na miejscu. Jeśli jednak chcecie poruszać się samochodem przez cały pobyt, warto będzie wyszukać i porównać oferty różnych wypożyczalni. Często opłacalne jest zarezerwowanie auta online z dużym wyprzedzeniem. Wspominaliśmy o tym we wpisie dotyczącym taniego podróżowania.

Szukacie samochodu na więcej osób? Rozważcie wynajęcie busa albo dwóch mniejszych samochodów. Może się bowiem okazać, że jedna z tych opcji będzie znacznie korzystniejsza i zaoszczędzicie sporo hajsu.

Z naszego doświadczenia możemy podpowiedzieć, że najprościej będzie wstukać w wyszukiwarkę "wynajem samochodu w (i tutaj wpisujecie interesujące Was państwo)". Wtedy pojawią się oferty różnych wypożyczalni, które tam funkcjonują. Będziecie mieć czarno na białym wypisane co, gdzie, jak i za ile.

Wynajmowanie auta za granicą. O czym pamiętać, rezerwując samochód w Internecie?

Znaleźliście auto w Internecie. Co dalej?

Załóżmy, że macie już upatrzony samochód w wyszukiwarce. Wypada teraz, aby przyjrzeć się wszystkim warunkom najmu.

1. Zakres ubezpieczenia – dzieli się na:

  • Ubezpieczenie pełne (bez wkładu własnego) – z reguły opcja droższa i nie zawsze dostępna, ale zapewniająca pełen komfort i spokój podczas podróżowania.

  • Ubezpieczenie niepełne (z wkładem własnym) – w razie kolizji lub kradzieży to Wy, jako osoby wynajmujące, pokrywacie część szkody określonej jako wkład własny. Prościej mówiąc, musicie dołożyć do szkody tyle kasy, ile określone będzie w umowie. Zazwyczaj pieniądze są zabezpieczone na karcie kredytowej jako kaucja zwrotna (działa to na podobnej zasadzie, jak rezerwacja noclegu w niektórych hotelach).

2. Limity kilometrowe – niektóre wypożyczalnie mogą określić dzienne limity kilometrowe, np. 200 km dziennie. Wypożyczając autko na 5 dni możecie wówczas zrobić do 1000 km. Za przekroczenie limitów zostanie pobrana opłata dodatkowa. Warto szukać auta bez limitów kilometrowych, zwłaszcza jeżeli planujecie dużo podróżować.

3. Wiek kierowcy – możecie wynająć i prowadzić samochód w wieku 18 lub 21 lat. Wszystko zależy od przepisów w danym kraju. Warto dodać, że niektóre wypożyczalnie zastrzegają sobie minimalny wiek kierowców. Bardzo często jest to ukończone 25 lat. Jeżeli chcecie prowadzić auto poniżej tego wieku, prawdopodobnie naliczona zostanie dopłata za młodego kierowcę.

Spora część firm wymaga minimum 2-ch lat posiadania prawa jazdy!

4. Karta kredytowa – konieczna jest najczęściej w dużych wypożyczalniach samochodów. Potrzebna jest przede wszystkim do tego, żeby zabezpieczyć wkład własny. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie zapłacić za wynajem auta np. 1000 zł, musicie posiadać również dodatkowe środki pozostawione na karcie. Po co? Żeby wypożyczalnia miała jak zabezpieczyć kasę na wkład własny. Jeżeli nic się nie stanie, pieniążki wrócą na Waszą kartę.

5. Opcje tankowania – najczęściej są dwie:

  • Odbiór z pełnym, zwrot z pustym bakiem – wybierając tę opcję otrzymujecie samochód zatankowany do pełna. Płacicie za paliwo przy odbiorze samochodu. Za paliwo, które zostanie w baku, nie oddadzą Wam pieniędzy.

  • Odbiór z pełnym, zwrot z pełnym bakiem – to najbardziej popularna opcja. Dostajecie autko zatankowane do pełna i w takim stanie je oddajecie.

6. Odbiór samochodu – wszystko zależy od firmy. Wśród proponowanych opcji wybrać możecie tą najbardziej dla Was korzystną. Albo odbieracie i zwracacie kluczyki na lotnisku, albo odbieracie na lotnisku i później pracownik wypożyczalni odbierze go od Was z hotelu. Może być też tak, że podstawi Wam auto do hotelu i stamtąd je zabierze. Kwestia na jak długo będzie Wam potrzebne, co planujecie dalej i jak się z firmą dogadacie.

Pamiętajcie o tym, że podróżując z dziećmi z reguły nie trzeba targać ze sobą fotelików. Bardzo często ubezpieczalnie udostępniają je za darmo, ewentualnie za drobną opłatą. Chcecie podróżować ze zwierzętami? Najlepiej będzie poszperać w regulaminie danej wypożyczalni bądź ustalić to indywidualnie z firmą. Sporo wypożyczalni w ogóle nie zezwala na przewożenie zwierząt, więc to dość szeroki temat. Jedni się zgodzą, inni kategorycznie zabronią, a ktoś inny zażąda astronomicznej kwoty. Zresztą zobaczcie, co się teraz dzieje w hotelach.

Wypożyczyliście auto. Co od razu powinniście zrobić?

To bardzo ważna kwestia, często pomijana przez wjechanie... wakacyjnej ekscytacji. O ile nie macie pełnego ubezpieczenia, warto dobrze obejrzeć i sfotografować odbierany pojazd. To konieczne, jeżeli nie chcecie później płacić za nieswoje szkody. Zróbcie też zdjęcie licznika, gdy macie limit kilometrowy. To dla własnej świadomości i spokoju, ile kilometrów jeszcze pozostało do wykorzystania. Nie dajcie się oszukać!

Sprawdźcie również, czy wszystko poprawnie działa – światła, hamulce, klimatyzacja. Zobaczcie czy nie są popękane szyby, czy otwierają się drzwi, czy nie ma przypalonych foteli. Każdy mankament należy sfotografować. Jeżeli coś nie działa, będzie trzeba skontaktować się z przedstawicielem firmy w celu wymiany pojazdu.

Koniecznie trzymajcie przy sobie dokumenty wynajmu samochodu. Będą potrzebne w razie kontroli pojazdu przez policję. Umowa między Wami a firmą jest świadectwem na to, że poruszacie się wypożyczonym autem.