Previous Next

Istnieje wiele różnych miejsc, które chciałoby się zobaczyć podczas jednej wizyty w danym kraju. No, bo jak polecieć na wyspę i siedzieć tylko w hotelu? Atrakcje zazwyczaj rozrzucone są w różnych odległościach, a komunikacja miejska nie zawsze dotrze wszędzie. Często też nie ma zbyt wiele czasu, by się nią poruszać. Właśnie wtedy z pomocą przyjeżdża wypożyczone autko! O czym pamiętać, zanim się na taką opcję zdecydujecie?

Jak wynająć auto za granicą?

Zanim wynajmiecie samochód w Internecie

Jeżeli chcecie zwiedzać dane państwo wynajętym samochodem, warto będzie najpierw zapoznać się z warunkami w nim panującymi. Co kraj, to inne obyczaje, również na drodze. O czym trzeba pamiętać, czytając informacje dotyczące danego regionu?

  • Ruch prawo / lewostronny – warto zastanowić się, czy będziecie w stanie jeździć w odwrotnym kierunku, jak w Polsce (siedząc po prawej stronie).

  • Teren – zorientujcie się, jakiego rodzaju samochód będziecie potrzebować do jazdy. Teren terenowi nie jest równy. Dla przykładu, teren na Teneryfie jest górzysty, jednak sporo tam podjazdów po asfaltowych drogach. W Albanii jest z kolei wiele nieutwardzonych dróg, w typowo górskich warunkach. Zatem, mówiąc najprościej. Wybierajcie samochód dopasowany do Waszego trybu zwiedzania. W góry – auto terenowe. Do zatłoczonego miasta – mały samochodzik.

  • Zasady ruchu drogowego – zorientujcie się koniecznie:

- jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach,
- jakie panują zasady korzystania ze świateł (np. w Niemczech nie trzeba jeździć na nich cały czas tak, jak w Polsce),
- czy trzeba mieć prawo jazdy międzynarodowe (w niektórych krajach, np. poza UE, jest ono wymagane),
- czy trzeba mieć łańcuchy na koła (zazwyczaj porą zimową, na terenach górskich),
- jakie są w danym państwie znaki drogowe (mogą być inne, niż u nas).

Warto poczytać, jakie są również zwyczaje kierowców na drogach (np. częste używanie klaksonu w Albanii oznacza nie tylko ostrzeżenie, ale też pozdrowienie lub sygnalizację manewru).

Wyszukiwanie i rezerwacja samochodu

Wszystko zależy od tego, ile dni chcecie poświęcić na zwiedzanie danego regionu autem. Jeżeli chcecie wynająć je tylko na jeden dzień, bardziej opłacalne może okazać się wypożyczenie pojazdu na miejscu. Jeśli jednak chcecie poruszać się samochodem przez Wasz cały pobyt (np. wybieracie się na wyspę i chcecie się po niej przemieszczać), warto będzie wyszukać i porównać oferty różnych wypożyczalni. Często opłacalne jest zarezerwowanie auta online, z dużym wyprzedzeniem. Zresztą, wspominaliśmy już o tym we wpisie dotyczącym taniego podróżowania.

Szukacie samochodu na więcej osób? Rozważcie więc wynajęcie busa albo dwóch mniejszych samochodów. Może się bowiem okazać, że jedna z tych opcji będzie znacznie bardziej korzystna i zaoszczędzicie sporo hajsu.

Z naszego doświadczenia możemy podpowiedzieć, że najprościej będzie wstukać w wyszukiwarkę "wynajem samochodu w (i tutaj wpisujecie interesujące Was państwo)". Wtedy pojawią się oferty różnych wypożyczalni, które tam funkcjonują. Będziecie mieć czarno na białym wypisane co, gdzie, jak i za ile.

Wynajmowanie auta za granicą. O czym pamiętać, rezerwując samochód w Internecie?

Znaleźliście auto w Internecie. Co dalej?

Załóżmy, że macie już upatrzony samochód w wyszukiwarce. Wypada teraz, aby przyjrzeć się wszystkim warunkom najmu:

1. Zakres ubezpieczenia – dzieli się na:

  • Ubezpieczenie pełne (bez wkładu własnego) – z reguły opcja droższa i nie zawsze dostępna, ale zapewniająca pełen komfort i spokój podczas podróżowania.

  • Ubezpieczenie niepełne (z wkładem własnym) – w razie kolizji lub kradzieży to Wy, jako osoby wynajmujące, pokrywacie część szkody, określonej jako wkład własny. Prościej mówiąc, musicie dołożyć do szkody tyle kasy, ile określone będzie w umowie. Zazwyczaj pieniądze są zabezpieczone na karcie kredytowej, jako kaucja zwrotna (działa to na podobnej zasadzie, jak rezerwacja noclegu w niektórych hotelach).

2. Limity kilometrowe – niektóre wypożyczalnie mogą określić dzienne limity kilometrowe, np. 200 km dziennie. Wypożyczając autko na 5 dni, możecie wówczas zrobić do 1000 km. Za przekroczenie limitów zostanie pobrana opłata dodatkowa. Warto szukać auta bez limitów kilometrowych zwłaszcza, jeżeli planujecie dużo podróżować.

3. Wiek kierowcy – możecie wynająć i prowadzić samochód od 18 lub 21 lat. Wszystko zależy od przepisów w danym kraju. Warto dodać, że niektóre wypożyczalnie zastrzegają sobie minimalny wiek kierowców. Bardzo często jest to też ukończone 25 lat. Jeżeli chcecie prowadzić auto poniżej tego wieku, prawdopodobnie naliczona zostanie dopłata za młodego kierowcę.

Spora część firm wymaga minimum 2-ch lat posiadania prawa jazdy!

4. Karta kredytowa – konieczna jest najczęściej w dużych wypożyczalniach samochodów. Potrzebna jest przede wszystkim do tego, żeby zabezpieczyć wkład własny. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie zapłacić za wynajem auta np. łącznie 1000 zł (na kilka dni), musicie mieć również dodatkowe środki, pozostawione na karcie. A po co? Ano po to, żeby wypożyczalnia miała jak zabezpieczyć kasę na wkład własny. Jeżeli nic się nie stanie, pieniążki wrócą na Waszą kartę.

5. Opcje tankowania – najczęściej są dwie:

  • Odbiór z pełnym, zwrot z pustym bakiem – wybierając tą opcję, otrzymujecie samochód zatankowany do pełna. Płacicie za paliwo przy odbiorze samochodu. Za paliwo, które zostanie w baku, nie oddadzą Wam pieniędzy.

  • Odbiór z pełnym, zwrot z pełnym bakiem – to najbardziej popularna opcja. Dostajecie autko zatankowane do pełna i w takim stanie je oddajecie.

6. Odbiór samochodu – wszystko zależy od firmy. Wśród opcji, które oferuje, wybrać możecie tą najbardziej dla Was korzystną. A więc, albo odbieracie i zwracacie kluczyki na lotnisku, albo np. odbieracie na lotnisku i później pracownik wypożyczalni odbierze go od Was z hotelu. Może być też tak, że podstawi Wam auto do hotelu i stamtąd je zabierze. Kwestia, na ile czasu Wam będzie potrzebne, co planujecie dalej i jak się zwyczajnie z firmą dogadacie.

Pamiętajcie o tym, że podróżując z dziećmi z reguły nie trzeba targać ze sobą fotelików. Bardzo często ubezpieczalnie udostępniają je za darmo, ewentualnie za drobną opłatą. Chcecie podróżować ze zwierzętami? Najlepiej będzie poszperać w regulaminie danej wypożyczalni bądź ustalić to indywidualnie z firmą. Sporo wypożyczalni w ogóle nie zezwala na przewożenie zwierząt, więc to dość szeroki temat. Jedni się zgodzą, inni kategorycznie zabronią, a ktoś inny zażąda astronomicznej kwoty. Zresztą zobaczcie, co się dzieje w hotelach.

Wypożyczyliście auto. Co od razu powinniście zrobić?

To bardzo ważna kwestia, która często jest pomijana przez wjechanie... wakacyjnej ekscytacji. O ile nie macie pełnego ubezpieczenia, warto dobrze obejrzeć i sfotografować odbierany pojazd. To konieczne, jeżeli nie chcecie później płacić za nieswoje szkody. Zróbcie też zdjęcie licznika, gdy macie limit kilometrowy. To udogodnienie dla Was, żebyście byli świadomi, ile kilometrów jeszcze Wam pozostało. Nie dajcie się oszukać!

Sprawdźcie również, czy wszystko poprawnie działa – światła, hamulce, klimatyzacja. Zobaczcie, czy nie są popękane szyby, czy otwierają się drzwi, czy nie ma przypalonych foteli. Każdy jeden mankament należy sfotografować. Jeżeli coś nie działa, będzie trzeba skontaktować się z przedstawicielem firmy, w celu wymiany pojazdu.

Koniecznie trzymajcie przy sobie dokumenty wynajmu samochodu. Będą potrzebne w razie kontroli pojazdu przez policję. Umowa między Wami a firmą jest świadectwem na to, że poruszacie się wypożyczonym autem.