Previous Next

Wróciliśmy z 3-dniowej wyprawy po Lamezia Terme – mieście położonym we włoskim regionie Kalabria. Trafiły się tanie loty z Berlina, więc szkoda było nie skorzystać z okazji. W Internecie słabo słychać o tym miejscu, a na polskich stronach i blogach podróżniczych to już w ogóle głucho. Postanowiliśmy przetrzeć szlaki i podzielić się naszymi odczuciami związanymi z wyprawą do Lamezia Terme. A odczucia te są bardzo mieszane.

Co wypada wiedzieć o Lamezia Terme? Atrakcje w Lamezia Terme

Co wiadomo o Lamezia Terme?

Z uwagi na stosunkowo niewielką odległość od lotniska w Lamezia Terme, postanowiliśmy zatrzymać się w Villagio Lamezia Golfo (niecałe 5 km na piechotę). Stwierdziliśmy, że skoro mamy tylko 3 dni na zwiedzanie wolimy stacjonować w okolicy lotniska. Raz, że nasz samolot powrotny startował nad ranem (6:30). A dwa, że w necie nie było żadnych wskazówek odnośnie do samego Lamezia Terme i komunikacji tam. Może poza informacją, że w latach 60-tych XX wieku to miasto w ogóle powstało.

W skład Lamezia Terme wliczamy:

  • Nicastro
  • Sambiase
  • Santa Eufemia Lamezia

Przy czym do tej ostatniej miejscowości dostać się jest najprościej. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza jeżeli macie mało dni na zwiedzanie. Wówczas lepiej skupić się będzie właśnie na okolicy Santa Eufemia Lamezia. Niestety, ale:

- odległości między tymi trzema częściami miasta są spore,

- transport publiczny w okolicy lotniska to lipa. Pozostaje albo taksówka, albo stópki.

Jeżeli macie więcej czasu na ogarnianie całej Kalabrii, w miejscowości Santa Eufemia Lamezia znajdziecie stację kolejową. Z niej możecie udać się w różne części tego regionu Włoch, ale też do wielu innych miejscowości włoskiego bucika (Sycylia).

Polecane plaże w Lamezia Terme

Plaże w Lamezia Terme są naprawdę urokliwe. Zaczynając od miejscowości Lamezia Golfo (przy lotnisku), mamy plaże mega szerokie i żwirkowo-kamieniste. Idąc od tej miejscowości w górę traficie do Cefarone, gdzie plaże są coraz szersze i mniej kamieniste. Znajduje się tam również niewielka promenada, po której codziennie biegają i spacerują mieszkańcy. W sezonie na pewno czynnych jest tutaj kilka budek z lodami i włoskim jedzeniem. My byliśmy w maju, więc wszystko było jeszcze zamknięte. Warto wypatrywać w połowie plaży punktu, gdzie można opalać się tuż pod samolotami lądującymi nad głowami plażowiczów.

Idąc dalej plażą warto skrócić sobie drogę przez Wioskę Kitesurferów, Action Bay Kitesurf Village. W ostatnim punkcie, czyli w samym Gizzeria Lido, plaże są już szerokie i piaszczyste. To świetne miejsce dla miłośników sportów wodnych i beztroskiego lenistwa. Tutaj każdy znajdzie dla siebie kawałek pięknej plaży. Polecamy wybrać się do Pantera Rosa na lody kokosowe. Jeżeli zgłodniejecie śmiało wbijajcie zaś na pyszną pizzę do Sfizio D'Autore.

Uwaga! Skrót na trasie Lamezia Golfo-Gizzeria Lido!

Na mapce zaznaczyliśmy Wam trasę z Lamezia Golfo do Gizzeria Lido (karuzela zdjęć, można otworzyć w nowym oknie). Aby pokonać tę trasę, trzeba przedrzeć się przez wspomniane wyżej Cefarone. Trasa na mapie uparcie zakręca się w pętelkę do Santa Domenica i z powrotem, a droga biegnie wyłącznie ulicą. Dlaczego? Bo między tymi miejscowościami płynie sobie niewielka rzeczka, której nie ma na żadnej mapie. Ale, ale! Skręciliśmy w pewnym miejscu w krzaki i znaleźliśmy tajny mostek. Miejscowi sami go sobie zbudowali, żeby nie trzeba było robić właśnie tej pętelki. Dokładną lokalizację prowizorycznego mostku zaznaczyliśmy na mapce. Zróbcie sobie koniecznie screena tego miejsca, bo o tajemniczym skrócie nie ma nic w Internetach.

Lamezia Terme – o czym pamiętać? Zwiedzanie Lamezia Terme

Jak się dogadać w Lamezia Terme?

Kalabria nie jest tak mocno rozwiniętym turystycznie regionem, jak inne części Włoch. A już zwłaszcza Lamezia Terme. Tu nadal jest dziko, więc mieszkańcy nie są zbyt dobrze zaznajomieni z językiem angielskim. Dużym plusem jest jednak życzliwość lokalsów którzy, mimo bariery językowej, za wszelką cenę starają się dogadać.

Bilans rozmów w czasie naszego trzydniowego wyjazdu to 90% osób mówiących po włosku i 10% coś tam gdakających po angielsku. W tym była jedna Pani z Ukrainy oraz jeden Pan, który zabrał nas na stopa (w stanie lekko nietrzeźwym).

Jak nie komunikacją miejską, to czym? Transport w Lamezia Terme

Wyjścia są zazwyczaj trzy – taksówka, łapanie stopa albo spacer. Żeby dostać się w okolicę Lamezia Golfo na nogach, trzeba bokiem ominąć bazę wojskową. Znajduje się ona po lewej stronie lotniska, od wyjścia z hali przylotów. Jeżeli chcecie podróżować taksówką, tutaj macie namiar na sprawdzone źródło, Saro Taxi Lamezia: +39 368 360 9836.

Łapcie też numer do stróża Villaggio Lamezia Golfo: +39 346 512 6906. Jeżeli stacjonujecie gdzieś w tej okolicy, weźmie od Was 10 euro / osobę. Mega pomocny gościu, zwłaszcza jeżeli nie macie jak dostać się na lotnisko w środku nocy. Śmiało piszcie do niego na WhatsAppie.

Warto czy nie warto przyjechać do Lamezia Terme?

Zależy czego oczekujecie i jaki sposób podróżowania wolicie. Jeżeli chcecie przylecieć na krótką wycieczkę, musicie dobrze się zastanowić. Do centrum Lamezia Terme dostaniecie się tylko taksówką, stopem lub na pieszo, bo komunikacja miejska nie działa (takie info otrzymaliśmy również od lokalsów). Jeżeli liczycie na to, że w 3 dni na spokojnie ogarniecie sobie zabytki w centrum Lamezia Terme i jeszcze zdążycie popływać w Morzu Tyrreńskim, możecie się rozczarować. Radzimy nastawić się albo na centrum i kilka zabytków, albo na plażowanie. W 3 dni nie będziecie w stanie ogarnąć wszystkiego. Jeżeli jakimś cudem Wam się jednak uda, to niepotrzebnie się tą bieganiną zamęczycie.

Podsumowując, Lamezia Terme to miejscowość idealna wyłącznie do plażowania. 3-dniowe kąpiele morskie będą w tym miejscu wystarczająco długim czasem. O imprezach, klubach czy dyskotekach nad wodą możecie sobie tylko pomarzyć. Tutaj ich nie znajdziecie.

Czy warto przylecieć do Lamezia Terme na dłużej, niż 3 dni? Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej wybrać inną część Kalabrii. A już na pewno bez sensu będzie wydawać kilkaset złotych na bilet. Lepiej upolować lot po taniości i przekonać się na własnej skórze o Lamezia Terme. Każdy preferuje inną formę odpoczynku. Szukającym spokoju i ciszy kilka dni tutaj może nie wystarczyć. A poszukującym niecodziennych przygód? Tacy dłużej niż 3 dni raczej tu nie wysiedzą.