Previous Next

Nie byliście nigdy w Rzymie? A więc to tak, jakbyście nigdy nie byli we Włoszech. Rzym jest nie tylko stolicą Italii, ale też ważną metropolią o znaczeniu światowym. Ilość zabytków i historii przyprawia w Rzymie o niezły zawrót głowy, a uliczki Wiecznego Miasta wciągają na wiele godzin. Co zobaczyć w Rzymie w zaledwie 4 dni? Oto gotowy plan zwiedzania.

Co zobaczyć w Rzymie? Atrakcje w Rzymie: Dzień 1

Tanie loty i nocleg w Rzymie

Bilety do Rzymu kosztowały nas niecałe 200 zł / osobę z wylotem z Wrocławia. Lubimy spać nietypowo, więc tym razem padło na Dear Garbatella. Obiekt znajduje się kilkaset metrów od przystanku autobusowego, skąd dojechać można do najważniejszych punktów w Rzymie. W środku typowo po włosku urządzonego mieszkanka mieszczą się: 2 sypialnie, 2 łazienki, aneks kuchenny, salon, balkonik z widokiem na palmę i... koty w gratisie. Serio, podczas nocowania w tym obiekcie musieliśmy zaopiekować się dwoma niezbyt rozgarniętymi futrzakami. Na długo zapamiętamy mroczne cienie pomieszkiwania z nimi pod jednym dachem. Za 4 noce w tym miejscu zapłaciliśmy ok. 865 zł / 2 osoby.

Jeżeli chcecie zarezerwować apartament z kotami przez Airbnb, warto skorzystać ze zniżki od nas. Otrzymacie duży rabat na nocleg i lokalne atrakcje. Zostawiamy Wam też numer telefonu do właścicielki. Może się przydać, kiedy trzeba będzie pozbierać żwirek u kotów, heh: +39 338 406 6117.

Jak dostać się z lotniska do centrum Rzymu? Transport z lotniska do Rzymu

Z lotniska najlepiej jest pojechać do centrum Rzymu, a raczej do głównego dworca Termini. Stamtąd z łatwością będziecie mogli z kolei przetransportować się dalej, odpowiednią linią metro. Wszystkie trzy poniższe linie krzyżują się ze sobą właśnie w Termini Station:

  • Linia A – pomarańczowa / czerwona: od Anagnina do Battistini (w stronę Watykanu)
  • Linia B – niebieska: dojechać nią można od Rebibbia do przystanku Laurentina
  • Linia C – zielona: od centrum do lotniska Fiumicino

Jeżeli chcecie zwiedzać Rzym przez przynajmniej 4 dni warto będzie zainwestować w bilet tygodniowy CIS (24 euro). Można go nabyć w kasach na stacjach kolejowych, biletomatach, a także w większości kiosków (Tabaccheria). Na tym bilecie będziecie mogli do woli przesiadać się z metro w autobusy miejskie, a nawet pojechać sobie kolejką nad morze.

Lotniska w Rzymie są dwa: Fiumicino (bliżej morza) oraz Ciampino. My wylądowaliśmy w Ciampino. Żeby nie bawić się w komunikację miejską i możliwie szybko dotrzeć do kwatery, warto skorzystać z oferty przewoźnika Terravision. Za jedną osobę zapłacicie ok. 10 euro / 2 strony. Stanowisko Terravision znajduje się w pobliżu hali przylotów. W procesie rezerwacji dostaniecie mapkę z dokładną jego lokalizacją.

Kapitol w Rzymie

Na pierwszy ogień poszedł Kapitol. Zanim ogarnęliśmy się na kwaterze (dojazd, klucze i te sprawy) zaczęło zachodzić słońce. Dotarliśmy pod Kapitol, najważniejsze wzgórze w Rzymie. Możecie zwiedzić je zupełnie za darmo, jednak wyłącznie od zewnątrz – kręcąc się po schodach i podziwiając od góry Forum Romanum. Kapitol robi niesamowite wrażenie wieczorową porą, zwłaszcza kiedy Forum Romanum jest już podświetlone. Cieszyliśmy się, że udało nam się zobaczyć Kapitol właśnie o tej magicznej porze.

Plac Wenecki

Nasze dalsze kroki skierowaliśmy prosto na Plac Wenecki, położony u stóp Kapitolu. To jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych w Rzymie, wokół którego mieści się sporo ciekawych knajpek, tawern, restauracji i sklepów. Palazzo Venezia warte jest zobaczenia o zachodzie słońca. Koniecznie wybierzcie się też pod fontannę przedstawiającą zaślubiny Wenecji z morzem.

Schody Hiszpańskie

Co prawda nie mieliśmy ich w planie pierwszego dnia, ale udało nam się je zobaczyć zupełnie przypadkowo. Wysiedliśmy nie na tym przystanku, co chcieliśmy. Tym sposobem wpadliśmy prosto na Schody Hiszpańskie. Schody mają aż 138 stopni, co po schodach w Odessie czyni je drugimi najdłuższymi oraz najszerszymi schodami na świecie.

Od 2019 roku władze stolicy wprowadziły zakaz siadania na schodach. Kara może być dotkliwa dla portfela. Za niedostosowanie się do przepisów zapłacicie od 250 do nawet 400 euro.

Fontanna di Trevi w Rzymie

To najbardziej znana fontanna w Rzymie, ale też jedna z najsłynniejszych fontann na całym świecie. W centrum fontanny znajduje się Neptun, czyli rzymski bóg wód. Największe wrażenie fontanna robi wieczorem, kiedy jest podświetlona. Fontanna di Trevi stanowi symbol Rzymu, a turyści wrzucają do niej monety – ponoć po to, żeby jeszcze kiedyś wrócić do stolicy Italii. Zamiast jednak radośnie wrzucać do wody kasę, wydajcie ją lepiej na gelato (wł. lody) w popularnej lodziarni Venchi. Staliśmy pół godziny po swoje, ale się opyliło!

Co zobaczyć w Rzymie? Atrakcje w Rzymie: Dzień 2

Koloseum, Forum Romanum i wzgórze Palatyn

Kolejki przed Koloseum są ogromne. Większe widzieliśmy chyba tylko przed wejściem do Muzeów Watykańskich i na Bali, przy Lempuyang Temple. Aby uniknąć stania w tak ogromnej kolejce, warto wybrać się po bilet od strony Forum Romanum. Kasa znajduje się niedaleko wejścia na Palatyn i tylko garstka turystów o tym wie. Jeżeli chcecie zwiedzić te 3 obiekty, koniecznie stańcie sobie w kolejce właśnie tutaj. Zintegrowany bilet kosztuje obecnie 16 euro: Koloseum + Palatyn + Forum Romanum (informacja z dnia 1 listopada 2019 roku).

Koloseum stanowi symbol dawnej potęgi Cesarstwa Rzymskiego. Walczyli w nim gladiatorzy, ku uciesze widzów. Znajduje się w nim 80 wejść, a Koloseum może pomieścić naraz ok. 50 tysięcy widzów. Szacunkowo życie w tym miejscu straciło ponad 500 tysięcy osób. Nie zapominając oczywiście o tym, że dawniej odbywały się tu nie tylko walki gladiatorów, ale też publiczne egzekucje więźniów. Koniecznie pilnujcie godzin wejścia. Są sprawdzane! W Koloseum jednocześnie może przebywać bowiem maksymalnie 3000 osób.

Z Koloseum przenieśliśmy się prosto na Forum Romanum. Koniecznie zatrzymajcie się pod Łukiem Konstantyna Wielkiego i obejrzyjcie Koloseum od zewnątrz. Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie. Tuż obok znajduje się jedno z siedmiu wzgórz rzymskich, Palatyn. Warto wspiąć się po schodkach na taras widokowy, skąd będziecie mogli dokładnie obejrzeć sobie nie tylko panoramę miasta, ale przede wszystkim Koloseum.

Galleria Nazionale d'Arte Moderna w Rzymie

Będąc w Rzymie warto wybrać się minimum do jednego mniej typowego muzeum. My postawiliśmy na Galleria Nazionale, w której podziwiać możecie obrazy i rzeźby z XIX oraz XX wieku. Już samo wejście do muzeum jest nietypowe. Rozłożone po całości schodów lwy dzielnie pilnują wejścia do obiektu. Każdy znajdzie w muzeum coś dla siebie. Fani malarstwa powinni zapisać sobie, że mieści się tu zupełnie niepozorny, niewidoczny na pierwszy rzut oka obraz Vincenta van Gogha (Ogrodnik, 1989 rok).

Za wejście do muzeum zapłaciliśmy 5 euro / osobę. Sprawdźcie jednak cennik przed wejściem. My trafiliśmy akurat na ostatnią godzinę zwiedzania więc możliwe, że wtedy bilety są po prostu tańsze.

Co zobaczyć w Rzymie? Atrakcje w Rzymie: Dzień 3

Bazylika św. Piotra, Muzea Watykańskie

Trzeci dzień naszej wyprawy spędziliśmy w Watykanie. Nie będziemy się tu jednak specjalnie rozwodzić nad historią Watykanu. Wszystko wyczytacie sobie w Internetach. Każdy szanujący się podróżnik doskonale wie, że Watykan to najmniejsze państwo świata oraz siedziba władz kościelnych.

Za darmo można:

- zwiedzić Plac św. Piotra,
- wejść do Bazyliki św. Piotra,
- zejść do Grot Watykańskich (w środku Bazyliki św. Piotra).

Do Bazyliki warto wybrać się dlatego, że znajduje się w niej grób Jana Pawła II-go. Znajdziecie go w pobliżu Piety Michała Anioła (po prawej stronie od wejścia). Do Bazyliki należy wejść stosownie ubranym. Nie można mieć ani odkrytych ramion, ani spodni przed kolano.

Nie pomińcie też Muzeów Watykańskich! To gigantyczna kolekcja zbiorów sztuki światowych artystów, która na przestrzeni lat zgromadzona została przez papieży. Do odwiedzenia tego kultowego miejsca zniechęca tylko jedna rzecz. Kolejka. Każdego dnia miejsce odwiedza bowiem tysiące turystów, którzy pędzą zobaczyć jeden punkt kulminacyjny – Kaplicę Sykstyńską ozdobioną freskami Michała Anioła. Pamiętajcie jednak, że w kaplicy nie można strzelać fot.

Warto w Muzeach Watykańskich zwrócić uwagę na niektóre kolekcje takie, jak: Pinakoteka (są tu dzieła Caravaggio), Muzeum Pio-Clementino (z Grupą Lakoona), Wystawa powozów i karoc (z papieskimi samochodami) i Galeria Map (nasze ulubione miejsce w Muzeach Watykańskich).

Nie chcecie stać w gigantycznych kolejkach? Mamy patent! Po lewej stronie Bazyliki św. Piotra znajdują się kibelki. Tam też jest Informacja Turystyczna, gdzie możecie wykupić zwiedzanie Muzeów Watykańskich z lokalnym przewodnikiem. Fakt, zapłacić trzeba sporo (ok. 50-60 euro / osobę). Nie jest to może tania usługa, ale za to jaka wygodna! Z przewodnikiem wszędzie wejdziecie od razu, bez wciskania się w kolejkę.

Jaka jeszcze jest zaleta posiadania prywatnego przewodnika? Zaprowadzi Was w najciekawsze miejsca, przedstawi historię Muzeów Watykańskich i zwyczajnie się z nim... nie zgubicie. Co do wysokiej ceny za tę przyjemność, nie ma co się oszukiwać. Rzym jest drogi! Zabierzcie więcej kasy do portfela i skuście się na opcję wykupienia usługi prywatnego przewodnika po Muzeach Watykańskich. Jeszcze podziękujecie nam za ten patent!

Campo dei Fiori w Rzymie

Jeżeli szukacie typowego placu rzymskiego, koniecznie wybierzcie się właśnie tutaj. To magiczne miejsce przyciąga malowniczymi kamieniczkami, straganami ze smakołykami oraz cudowną kuchnią. Właśnie tutaj odkryliśmy obłędne Dar Conte. Cudowni ludzie, cudowne jedzenie i jeszcze bardziej cudowna lokalizacja. Byliśmy dwukrotnie, tak nam zasmakowało. Polecamy z całego serduszka!

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników w Rzymie

Na koniec trzeciego dnia udaliśmy się właśnie tutaj. Dlaczego? Bo to miejsce dość nietypowe. Bazylika powstała w ruinach dawnych term Dioklecjana. Prowadzące do obiektu wrota wykonał polski rzeźbiarz, Igor Mitoraj. Miejsce trochę kripi, zwłaszcza ze względu na nienaturalnie powyginane rzeźby wewnątrz budynku. Warto wejść i się zachwycić. Zwłaszcza że zrobicie to za darmo.

Rzymskie Usta Prawdy

To jeden z najbardziej tajemniczych zabytków w Rzymie. Ten kamienny maszkaron posiada pewną magiczną moc. Rozpoznaje ponoć, czy ktoś mówi prawdę, czy kłamie. Jeżeli okaże się, że ktoś jest kłamcą, maska odgryza rękę. U nas obyło się bez ofiar śmiertelnych. Wróciliśmy z dwoma łapkami, więc chyba mamy czyste sumienia. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy maska pozbawi Was jednej z kończyn górnych, koniecznie ustawcie się w kolejkę.

Co zobaczyć w Rzymie? Atrakcje w Rzymie: Dzień 4

Panteon w Rzymie

To kolejna atrakcja, którą odwiedzicie zupełnie za darmo. Pamiętajcie tylko o odpowiednim ubraniu się! Panteon jest jedyną pogańską świątynią starorzymską, z jednym tylko oknem oraz grobem Rafaela Santi.

Cappella Musicale Santa Maria w Rzymie

To miejsce odkryliśmy zupełnie przypadkowo, błąkając się między uliczkami. Jeżeli lubicie podziwiać rzymskie kościoły, ten na pewno zachwyci Was od samego wejścia. Szczerze polecamy!

Ostia Lido, czyli z centrum Rzymu nad morze

Macie już dość spacerowania po Rzymie i chcecie się ochłodzić? Spokojna głowa! Na stacji Termini kursuje kolejka, kierunek Roma – Lido di Ostia. Jeżeli zdecydujecie się kupić bilet czasowy, możecie spokojnie pojechać z nim nad morze. I to, mimo że Ostia Lido znajduje się ok. 30 km poza Rzymem.

Nad Morzem Tyrreńskim możecie rozkoszować się cudownie ciepłą i przejrzystą wodą. Pamiętacie naszą pierwszą wizytę nad tym morzem? Wzdłuż piaszczystych plaż usytuowanych jest wiele ciekawych knajpek, w których można coś przekąsić i wypić zimnego browarka. Trochę żałowaliśmy, że nie zabraliśmy ze sobą kostiumów kąpielowych. Było cholernie gorąco, a prawie puste plaże kusiły do wygrzania nóg. Zakasaliśmy więc nogawki i poszliśmy przez wodę, niczym Mojżesz przez Morze Czerwone.

Jeżeli chcecie w pełni słońca zakończyć swoją podróż po Rzymie, zróbcie to właśnie tutaj! Wśród palm, piaszczystych plaż i czyściutkiej wody. Z browarem w łapie i z głową pełną niesamowitych wspomnień. Ostia Lido to prawdziwa kwintesencja włoskiego dolce vita!