Previous Next

Ateny odwiedziliśmy w styczniu 2018 roku. Była to nasza pierwsza samodzielnie zorganizowana wyprawa za granicę. Znaleźliśmy tanie loty, tani hotel i wyruszyliśmy. Spędziliśmy w Atenach dokładnie 5 dni. Loty do Aten za kilkadziesiąt złotych pojawiają się bardzo często, więc nie ma na co czekać. Co zobaczyć w Atenach? Podpowiadamy!

Ateny – co warto tu zobaczyć? Atrakcje w Atenach

Jak dostać się do centrum Aten?

Jeżeli tak jak my podróżujecie na własną rękę, najłatwiej do centrum Aten dostać się będzie metrem. Jest to metro częściowo umieszczone pod ziemią. Bilet kosztuje 10 euro / osobę w jedną stronę. To opcja najkorzystniejsza, bo zapłacicie mniej niż za taksówkę, a dostaniecie się do centrum w niecałą godzinę.

My nocowaliśmy w Hotelu Pergamos, który mieści się w okolicy Placu Syntagma oraz jest stosunkowo niedaleko Akropolu. Warto zamieszkać właśnie w tym rejonie Aten, zwłaszcza jeżeli chcecie mieć na wyciągnięcie ręki wszystkie najważniejsze obiekty w mieście. Oczywiście, stąd blisko będzie również do komunikacji miejskiej (metro, autobus).

Czy Ateny są brzydkie?

Stolica Grecji nie należy do najpiękniejszych. Nie ma co ściemniać. Widzieliśmy już mnóstwo różnych miast w Europie, więc mamy porównanie. Ateny nie należą do przodujących w rankingu europejskich stolic, jeżeli chodzi o ogólny wygląd czy infrastrukturę miasta. Niektóre budynki prawie się rozpadają, tworząc dość komiczny widok w połączeniu z imponującymi kościołami. Takie wrażenie odnosi się jednak wyłącznie w pobocznych dzielnicach.

Jeżeli wybierzecie się w stronę Parlamentu (który warto zobaczyć zwłaszcza podczas zmiany warty) i arystokratycznej dzielnicy Kolonaki Square, zacznie się robić nieco inaczej. W tamtych okolicach jest schludnie, czysto i ciężko spotkać żebrzące osoby lub narkomanów.

Niestety, ale w Atenach to dość powszechne zjawisko. Mimo że policji jest na ulicach sporo, żaden funkcjonariusz nie reaguje na widok szwendających się po zakamarkach dzielnic prostytutek czy narkomanów. Widzieliśmy ich sporą grupę dawającą w żyłę, mimo że policja była tuż obok. Niezbyt przyjemny i dość zaskakujący widok. Bo przecież Ateny są w UE, no nie? Na ateńskich ulicach nadal panuje samowolka. Właśnie dlatego lepiej nie zapuszczać się w nie nocą.

Transport metro i komunikacja miejska w Atenach

Tak jak już wspominaliśmy, najlepszym środkiem komunikacji jest metro. Trochę odstaje od całego miasta – jest nowoczesne i czyste. Metro składa się z trzech linii, które krzyżują się ze sobą na placu Syntagma i Omonia. Mamy więc:

  • linię zieloną – jedzie aż do pobliskiego miasta portowego Pireus. Jeżeli zechcecie wybrać się na Riwierę Ateńską, powinniście udać się zieloną linią właśnie tam. Wówczas w Pireus możecie się przesiąść na tramwaj.

  • linię niebieską – to linia lotniskowa, która kursuje do centrum.

  • linię czerwoną – kursuje po mieście, ale ma połączenie z dworcem kolejowym Larissa.

Wystarczy kupić w automacie bilet taki, jaki będzie Was najbardziej interesował. Najkorzystniej wypada zainwestować hajs w bilet kilkugodzinny / kilkudniowy. Jeden bilet będzie ważny wówczas zarówno w metrze, jak i w tramwaju czy autobusie przez dokładnie taki czas, jaki sobie wybraliście na bilecie (np. 1 godzinę, 90 minut, 1 dzień, 5 dni).

Warto poczytać przed wylotem o aktualnych cenach biletów na komunikację miejską, bo od naszego pobytu mogło się coś pozmieniać.

Ateny – co zwiedzić? Co wypada zobaczyć w Atenach?

Akropol w Atenach

Najważniejszy w Atenach jest Akropol razem z cudownym Partenonem, brylującym na jego szczycie. Niestety, od wielu lat Partenon jest stale w remoncie. Nie ma więc szans na zdjęcie bez rusztowania na froncie. Całe szczęście, nie jest ono rozstawione na całości Partenonu. Możecie spokojnie stanąć od boku i tam zrobić fotkę. Na terenie Akropolu znajduje się również kilka budynków, będących równie ważnymi. Mamy więc:

  • Erechtejon – świątynia Posejdona i Ateny
  • Apteros – świątynia Nike
  • Sanktuarium Artemidy
  • Propyleje
  • Odeon Heroda Attyka – największy i ponoć najwspanialszy ze starożytnych odeonów
  • Teatr Dionizosa – u stóp Akropolu

W sezonie letnim za bilet na Akropol zapłacicie 20 euro. Zniżki 50% przysługują studentom spoza UE i emerytom. Darmowe wejście przysługuje z kolei (niezależnie od sezonu) dzieciom poniżej 18 roku życia, studentom z UE (trzeba okazać legitymację), a także osobom niepełnosprawnym. Polecamy zwiedzać Ateny zimą, bo wtedy jest taniej! Od listopada do końca marca zapłacicie 10 euro za wejście na Akropol i odpowiednio 5 euro za bilet ulgowy (cennik ze stycznia 2018).

Agora Ateńska

Szczerze mówiąc, to miejsce urzekło nas o wiele bardziej niż Akropol. Właśnie tutaj znajdują się pozostałości greckich agor. Dawniej stanowiły one główne miejsce handlu, spotkań, debat, sądów skorupkowych czy zawodów sportowych i sztuk teatralnych. O tak, to tu tętniło niegdyś życiem serce Aten. Warto wejść na teren Agory i przyjrzeć się pozostałościom budynków z bliska. Zwłaszcza że znajduje się tu np. Muzeum Agory, które w ramach biletu odwiedzić możecie za darmo.

Wejście na teren Agory Ateńskiej to koszt 8 euro w sezonie letnim. My w styczniu zapłaciliśmy jednak 6 euro / osobę (cennik ze stycznia 2018).

Plac Monastiraki – jeden z najpiękniejszych w Atenach

Z tego placu doskonale widać Akropol. W centrum zawsze jest wesoło i gwarno. Sama okolica bogata jest w wiele sklepów i lokalnych knajpek, a także wyszukanych restauracji. Bardzo często rozkładają się tu również lokalne kramy ze starociami, a w okolicy placu znajduje się Biblioteka Hadriana. W centrum placu wznosi się prawosławny kościół Pantanassa. Niedaleko kościoła mamy też meczet Tzistarakis. Znajduje się tu stacja metra. Jest więc to bardzo dobry punkt, jeżeli szukacie noclegu lub chcecie spędzić na Placu Monastiraki ostatni dzień w stolicy.

Ateny – miejsca, które warto zobaczyć

Ogród Narodowy w Atenach

Tu możemy Was zaskoczyć. Większość osób zwiedzających stolicę skupia się w Atenach wyłącznie na Akropolu i centrum, ale przecież w samym centrum (bo tylko rzut klapkiem od Parlamentu) znajduje się przepiękny Ogród Narodowy. To miejsce jest jednym z niewielu zielonych fragmentów miasta. Ogród stworzyła żona króla Ottona I, Amelia.

Park rozciąga się na aż 16-stu hektarach, a zamieszkują go m.in. rybki, osiołki, kózki i zielone papużki. Jeżeli macie już dość zwiedzania zabytków, warto przyjść tutaj i odpocząć w cieniu egzotycznych roślin. Sporo jest tu ławek i innych, fajnych miejscówek na posiadówki. Nic dziwnego, że miejscowi chętnie wybierają się tu na spacery. Wejście do Ogrodu Narodowego jest bezpłatne.

Jest tu np. Aleja Palm, która zachwyciła nas najbardziej w ateńskim ogrodzie. Może dlatego, że palm w Atenach nie jest wiele. Albo dlatego, że kochamy palmy i chcielibyśmy kiedyś wśród nich zamieszkać.

Lycabettus Hill – coś dla fanów widoków z góry

Lycabettus (albo inaczej Likavitos) to najlepsze miejsce, z którego można podziwiać panoramę Aten. Stąd możecie zobaczyć nie dość, że sam Akropol i Stadion Olimpijski, to jeszcze Morze Egejskie. Na górze mieści się świetny taras widokowy z Kaplicą św. Jerzego. Warto będzie wdrapać się tu na pieszo, podziwiając liczne agawy oraz panoramiczny krajobraz miasta. Wejście na wzgórze jest bezpłatne.

Jezioro ukryte w skałach, czyli Vouliagmeni Lake

Ateny to nie tylko same zabytki. Warto nie zamykać się wyłącznie na Akropol i śmignąć sobie zieloną linią metra do portu Pireus. Tam wystarczy wsiąść w odpowiedni tramwaj i autokar (polecamy wybrać linię X96 albo autokar 122), aby dostać się do Vouliagmeni Lake. Mieści się ono ok. 6 km na południe od Glifady. Szczególne wrażenie robią olbrzymie klify, które otaczają jezioro z każdej strony. Ponoć w jeziorze są też ukryte głębokie jaskinie, jednak nie można w nich nurkować. Nie są do końca zbadane i mogą być niebezpieczne.

W tym fantastycznym jeziorze możecie się kąpać nawet zimą. Temperatura nie spada w nim poniżej 24 st. C, także śmiało wypluskacie się tu nawet w styczniu. My nie byliśmy na tyle odważni, żeby wyskoczyć z kurtek i wjechać karpiem do wody – mimo że woda dobra jest ponoć na różne problemy zdrowotne. Wy jednak zawsze możecie dać solidnego nura!

Ateny w 3 dni – warto czy nie warto?

No pewnie, że warto! Za małą kasę możecie zobaczyć bardzo ciekawe miejsce na mapie Europy. Tanie loty z Polski do Aten pojawiają się bardzo często w wyszukiwarce. Wystarczy polować na okazję według wskazówek, o których pisaliśmy tutaj.

Ze stolicą Grecji wypada się zapoznać każdemu szanującemu się podróżnikowi. Spokojnie jesteście w stanie obadać wymienione przez nas miejscówki w 3 dni. Nie ma co jechać do Aten wyłącznie na jeden dzień, bo tam jest naprawdę sporo rzeczy do oglądania. Zwłaszcza że nie tylko Akropol jest w Atenach ciekawy!