Previous Next

Wróciliśmy z 3-dniowej wyprawy po Lamezia Terme – mieście, które położone jest we włoskim regionie Kalabria. Trafiły się tanie loty z Berlina, więc szkoda było nie skorzystać z okazji. W Internecie słabo słychać o tym miejscu, a na polskich stronach i blogach podróżniczych to już w ogóle głucho. Postanowiliśmy przetrzeć szlaki i podzielić się naszymi odczuciami, związanymi z wyprawą do Lamezia Terme. A odczucia te są bardzo mieszane.

Co warto wiedzieć o Lamezia Terme?

Co wiadomo o Lamezia Terme?

Z uwagi na stosunkowo niewielką odległość od lotniska w Lamezia Terme, postanowiliśmy zatrzymać się w Villagio Lamezia Golfo (niecałe 5 km na piechotę). Stwierdziliśmy, że skoro mamy tylko 3 dni na zwiedzanie, wolimy stacjonować w okolicy lotniska. Raz, że nasz samolot powrotny startował nad ranem (6:30). A dwa, że w necie nie było żadnych wskazówek odnośnie samego Lamezia Terme i komunikacji tam. Może poza informacją, że w latach 60-tych XX wieku to miasto w ogóle powstało.

W skład Lamezia Terme wlicza się:

  • Nicastro
  • Sambiase
  • Santa Eufemia Lamezia

Przy czym do tej ostatniej miejscowości dostać się jest najprościej. Warto wziąć to pod uwagę, jeżeli macie mało dni na zwiedzanie. Wówczas lepiej skupić się będzie właśnie na okolicy Santa Eufemia Lamezia. Niestety, ale:

- odległości między tymi trzema częściami miasta są naprawdę spore,

- transport publiczny w okolicy lotniska to lipa. Pozostaje albo taksówka, albo własne stópki. O transporcie i o tym, do kogo warto w Lamezia Terme zadzwonić, opowiemy zaraz.

Jeżeli macie więcej czasu na ogarnianie całej Kalabrii, w miejscowości Santa Eufemia Lamezia znajdziecie stację kolejową. Z niej możecie udać się w różne części tego regionu Włoch, ale też do wielu innych miejscowości włoskiego bucika (Sycylia).

Plażowanie w Lamezia Terme

Plaże w Lamezia Terme są naprawdę urokliwe. Zaczynając od miejscowości Lamezia Golfo (przy lotnisku), mamy plaże mega szerokie i żwirkowo-kamieniste. Idąc od tej miejscowości w górę traficie do Cefarone, gdzie plaże są coraz szersze i mniej kamieniste. Znajduje się tam również niewielka promenada, po której codziennie biegają i spacerują mieszkańcy. W sezonie na pewno czynnych jest tutaj kilka budek z lodami i włoskim jedzeniem. My byliśmy w maju, więc wszystko było jeszcze zamknięte. Warto wypatrywać w połowie plaży punktu, gdzie można opalać się tuż pod samolotami, lądującymi prawie nad głowami plażowiczów.

Idąc dalej plażą, warto skrócić sobie drogę przez Wioskę Kitesurferów, Action Bay Kitesurf Village. W ostatnim punkcie, czyli w samym Gizzeria Lido, plaże są już bardzo szerokie i piaszczyste. To świetne miejsce dla miłośników sportów wodnych i beztroskiego lenistwa. Tutaj każdy znajdzie dla siebie kawałek pięknej plaży. Polecamy wybrać się do Pantera Rosa na lody kokosowe. Jeżeli zgłodniejecie, śmiało wbijajcie zaś na pyszną pizzę do Sfizio D'Autore.

Uwaga! Skrót na trasie Lamezia Golfo-Gizzeria Lido!

Na mapce zaznaczyliśmy dla Was trasę z Lamezia Golfo do Gizzeria Lido (sprawdźcie w galerii). Aby tego dokonać, trzeba przedrzeć się przez wspomniane już wyżej Cefarone. Trasa uparcie zakręca się jednak w pętelkę, do Santa Domenica i z powrotem, a droga biegnie wyłącznie ulicą. Dlaczego? Ano dlatego, że między tymi miejscowościami płynie sobie niewielka rzeczka, której na żadnej mapie nie ma. Ale, ale! Skręciliśmy w pewnym miejscu w krzaki i znaleźliśmy tajny mostek. Prawdopodobnie miejscowi sami go sobie zbudowali, żeby nie trzeba było robić właśnie tej pętelki. Dokładną lokalizację prowizorycznego mostku zaznaczyliśmy na mapce. Warto zrobić sobie screena tego miejsca, bo o tajemniczym skrócie nie jest wspomniane naprawdę nigdzie w Internetach.

Lamezia Terme – o czym pamiętać?

Jak się dogadać w Lamezia Terme?

Kalabria nie jest tak mocno rozwiniętym turystycznie regionem, jak inne części Włoch. A już zwłaszcza Lamezia Terme. Tu nadal jest trochę dziko, więc mieszkańcy nie są zbyt dobrze zaznajomieni z językiem angielskim, szczególnie w okolicy niewielkich wioseczek Lamezia Terme. Dużym plusem jest życzliwość mieszkańców którzy, mimo bariery językowej, starają się dogadać za wszelką cenę. Jednak zdecydowanie prościej będą mieć wszyscy, którzy znają przynajmniej podstawy języka włoskiego.

Bilans rozmów podczas naszego trzydniowego wyjazdu wykazał 90 % osób mówiących po włosku i 10 % coś tam gdakających po angielsku. W tym była jedna Pani z Ukrainy oraz jeden Pan, który zabrał nas na stopa (w stanie lekko nietrzeźwym, więc może po prostu zebrał się na odwagę zostania poliglotą).

Jak nie komunikacją miejską, to czym?

Wyjścia są zazwyczaj trzy – taksówka, łapanie stopa albo spacer. Żeby dostać się w okolicę Lamezia Golfo na nogach, trzeba bokiem ominąć bazę wojskową. Znajduje się ona po lewej stronie lotniska, od wyjścia z hali przylotów. Jeżeli chcecie podróżować taksówką, tutaj macie namiar na sprawdzone źródło, Saro Taxi Lamezia: +39 368 360 9836.

Łapcie też numer do stróża Villaggio Lamezia Golfo: +39 346 512 6906. Jeżeli stacjonujecie gdzieś w tej okolicy, weźmie od Was 10 euro / osobę. Pomocny gościu zwłaszcza, jeżeli nie macie jak dostać się na lotnisko w środku nocy. Śmiało piszcie do niego na WhatsAppie.

Warto czy nie warto przyjechać do Lamezia Terme?

Zależy, czego oczekujecie i jaki sposób podróżowania wolicie. Jeżeli chcecie przylecieć na krótką wycieczkę (3 lub maksymalnie 4-dniową, bo na właśnie taką długość pojawiają się tanie loty), musicie dobrze się zastanowić. Do centrum Lamezia Terme dostaniecie się tylko taksówką, stopem lub na pieszo, bo komunikacja miejska nie działa (takie info otrzymaliśmy również od lokalsów). Jeżeli liczycie na to, że w 3 dni na spokojnie ogarniecie sobie zabytki w centrum Lamezia Terme i jeszcze zdążycie popływać w Morzu Tyrreńskim, możecie się nieco rozczarować. Radzimy nastawić się albo na centrum i kilka zabytków, albo na plażowanie. Serio, w 3 dni nie będziecie w stanie ogarnąć tego wszystkiego. A, jeżeli jakimś cudem Wam się uda, to tylko się niepotrzebnie zamęczycie.

Podsumowując, Lamezia Terme to miejscowość idealna wyłącznie do plażowania. 3-dniowe kąpiele morskie będą w tym miejscu wystarczająco długim czasem. Oczywiście, mowa o spokojnym plażowaniu i błogim lenistwie. Niestety, ale o imprezach, klubach czy dyskotekach nad wodą można sobie tu tylko pomarzyć. Jeżeli uwielbiacie głośne imprezownie nad morzem, na pewno ich tutaj nie znajdziecie.

Czy warto przylecieć do Lamezia Terme na dłużej, jak 3 dni? Naszym zdaniem, zdecydowanie lepiej będzie wybrać inną część Kalabrii. A już na pewno bez sensu będzie wydawanie kilkuset złotych na jeden bilet, wyłącznie w tę część Kalabrii. Lepiej upolować lot po taniości, by przekonać się na własnej skórze o urokach miasteczka. Albo wykorzystać tanie loty do Lamezia Terme, jako bazę wypadową w inne części Kalabrii. Wiadomo, każdy preferuje inną formę odpoczynku. Szukającym spokoju i ciszy te kilka dni może nie wystarczyć. Ale poszukującym niecodziennych przygód? Tacy dłużej niż 3 dni raczej tu nie wysiedzą.